centrales gewerkt d. w. z. de lijnen worden van een centraal punt uitgelegd. Wil men verbinding hebben, dan wordt dit aan de centrale aangevraagd, die de gevraagde aansluiting geeft. Een groot voordeel van deze manier van werken is, dat een defect in een lijn niet de andere buiten gebruik brengt, dat een fout spoedig gelocaliseerd en dus ook spoediger hersteld is en dat bij goede bediening van de centrale de seintucht beter gehand haafd en dus de snelheid van berichtenwisseling vergroot kan worden. Ook in de Nederlandsche Infanterie-telefoonformatie komen dergelijke centrales voor en de ervaringen daarmee door S. gedu rende zijn verblijf in Holland opeedaan. waren zeer bevredigend. Wat de seintucht betreft het volgende. Met het oog op het afluisteren van de telefoongesprekken door de tegenpartij was het natuurlijk noodzakelijk, dat er zoo weinig mogelijk gesprekken gevoerd werden, waaruit de vijand bepaalde gevolgtrekkingen zou kunnen maken. Informeert A. b. v. bij B. wanneer hij afgelost wordt en luistert de vijand dit en het antwoord af, dan kan hij daar misschien zijn voordeel mee doen. Daarom komen in de voorschriften zeer strenge bepalingen voor op het gebruiken van de telefoon voor particuliere doeleinden. Men vertelde S. in Duitschland zelfs, dat er van Duitsche zijde speciaal afluistertoe- stellen gebruikt werden om het personeel van de telefoon onge merkt te controleeren. Ook de officieren werden daar zeer streng gestraft voor 't verboden gebruik van de tefefoon voor particuliere gesprekken. P. J. GRAAFF. (wordt vervolgd). REORGANISATIE DER INFANTERIE OP DE BUITENBEZITTINGEN 1). Bij de behandeling van de organisatie van de infanterie op Java, gingen we uit van de beschikbare (ev. vermeerderd met, zonder overwegende bezwaren, bovendien te verkrijgen) personeele krachten, zulks om zooals we het uitdrukten met de beide beenen op den beganen grond te blijven staan en niet, omdat met die krachten het doel voldoende zeker kon worden bereikt. Daarvoor zou uitbreiding van die personeele krachten, op zijn zachtst uitgedrukt, „gewenscht" moeten worden genoemdons voorstel was niet meer dan een toepassing van „to make the best of it." 1De grondgedachte van dit artikel het vormen van normale verbanden bij de inf. der B. Bn. is niet van S. dezes, doch van den Kolonel Gerth van Wyk, afkomstig. Men zie ook de artikelen van de hand van Z. H. E. G. in de Sept. en Februari Nos. van dit tijdschrift. D. B. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 11