Indien deze Div. Cn. van ruime bevoegdheden worden voorzien, kan hierdoor de Legercomdt. en het D. v. O. in belangrijke mate van arbeid worden ontlast en worden tevens autoriteiten van gezag (ook versus 'Gouverneurs en Residenten) verkregen, die tijd en gelegenheid hebben om wat zoo wenschelijk kan zijn plaatselijk den toestand op te nemen, waarvoor blijkbaar Bandueng niemand beschikbaar heeft. In oorlogstijd kan een goed deel der 4de Divisie in S. O. K. worden geconcentreerd (vooral zal zulks het geval zijn, als de spoorwegplannen op Sumatra zijn verwezenlijkt), zoodat de Comdt. van deze Div. ook alsdan een niet onbelangrijke taak te ver vullen heeft. De troepen der 5de Div. zijn geheel verspreid. Bij oorlog zal op elk eiland de oudste officier de zooveel doenlijk vereenigde troepen onder zijne bevelen moeten krijgen tot het zoo goed eri zoo kwaad als het gaat bieden van weerstand. De Comdt. der 5de Div. b. v. zal dan dus de nabij Makasser, dan wel in de Minahasa, te verzamelen troepen van Celebes moeten aanvoeren. De Div. Cdtn. 4 en 5 waren uiteraard ook te belasten met de voorbereiding en invoering der Eur. militie in de B. Bn. en bo vendien met de o. i. wenschelijke oprichting van Barisan- of Legioenkorpsen in de Minahasa en op Ambon. Aan de hand van den dislocatiestaat, voorkomende in W. J. 1. K. V. 18-19 van de verschillende garnizoenen der B. Bn. hebben we nagegaan, hoe, vasthoudende aan het beginsel „de sterkte in elk gewest ongeveer te laten zooals zij is," eene indeeling in Cn., Batons, en Regtn. als voren aangegeven, mogelijk zou zijn. Wèl zoude het een groot toeval zijn, indien daaraan geheel kon worden voldaan Zulks is dan ook niet het geval, de afwijkingen zijn intusschen niet talrijk. In A. en O. en S. O.K., thans één militair commandement, zijn aanwezig 2 cn. van het 3de Baton., bestemd om naar Java terug te gaan (waarom daarop niet is gerekend) en verder 162 brigades, gevende 18 cn., dus 6. Batons, dat is 2 Regtn. Tapanoeli en S. W. K. hebben thans 64 brigades; rekenen we op een brigade minder, dan geeft dit 7 cn., dus1 Baton a 4 en 1 Baton, a 3 cn. In Palembang, Djambi en Riouw worden thans aangetroffen 8 brigades van het 10de Baton., uiteraard op Java thuis hoorend 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 15