Minder Meer Tap- en S W- K Palembang Borneo Celebes Timor Ambon 5 2 2 Totaal meer 4 8 8 Deze vermeerdering met 4 brigades is onbeteekenend en valt zelfs geheel weg, als men nagaat, dat het totaal aantal brigades t. w. 10e., !3e 14e. Regt. elk 81 12e. Regt. 99 en de zelfstan dige Batons elk 27, d.i. in totaal 477 brigades 9540 man met adnr. kader mede, rond 10.000 man bedraagt, terwijl thans aan wezig zijn (staat letter Fb.) 9923 man -J- het geheele 17e. veld- bataljon, dus meer. Dit meerdere ware na de reorganisatie naar Java over te brengen en daar aan te wenden als zg. B. Bn. korps, dienst doende a). als schakel voor de aanvulling der troepen van de B. Bezit tingen, b). om ev. die troepen tijdelijk te versterken en c). ev. mogelijke vermindering op te nemen. In vredestijd kan dit korps verder worden benut als politie macht, terwijl het in oorlogstijd te belasten ware met de kust wacht, opdat daarvoor geen troepen aan de Divn. behoeven te worden onttrokken. Indien dan t. g. t. mocht blijken, dat troepen van de B. Bn. in noemenswaardige hoeveelheid kunnen worden gemist, komen deze ten goede aan bedoeld korps, m. a. w. ten goede aan de verdedig baarheid van Java, ontvangt dus het Javaleger voor oorlogstijd eenige dan zoo hard noodige versterking. De formatie mits niet meer aangevende dan de sterkte van het geheele Ind.-leger, zonder zooals nu het geval is, in de onmogelijkste détails af te dalen behoeft dan daarbij geen enkele wijziging te ondergaan en de door Ko lonel üerth van Wijk terecht zoo gewenschte „vaste grondslag" is bereikt, ondanks het feit, dat de hoeveelheid infanterie in de B.Bn. telkens aan verandering onderhevig is." Ten slotte zij naar aanleiding van de aanteekeningen van Z. H. E. G. in het Febr. No. nog gezegd, dat gelijk uit het voren staande moge zijn gebleken er door ons naar gestreefd is een zoo groot mogelijke gelijkheid te scheppen tusschen de Java- en de B. Bn infanterie. Alleen o.i noodzakelijke afwijkingen werden aanvaard. D. B. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 17