Vooraf zij hier nog medegedeeld, dat zoowel geluids - als gezichtspeilingen van vaste doelen bij de Fransche Artillerie- verkenningsdienst slechts eene voorloopige waarde hebben. Geen vijandelijke batterij wordt als definitief aangepeild be schouwd, voordat de plaats daarvan op een luchtfoto is kunnen worden vastgesteld. Wanneer men een batterij minstens vijf maal heeft zien of hooren vuren, wordt de door den peildienst gevonden plaats daarvan op de kaarten voorloopig met een kruisje aange geven. Eerst wanneer de batterij op een foto is ontdekt, plaatst men op de kaart daarvoor het gebruikelijke teeken voor eene batterij. Op iederen voor fotografeeren gunstigen dag worden dan ook tallooze luchtfoto's genomen De peilingen geven bij het bestudeeren der fotografieën dikwijls onmisbare aanwijzingen. Reeds in Sept. '14, toen de bewegingskrijg was overgegaan in den loopgravenstrijd, werden de eerste proeven met geluids- peilinstrumenten bij het Fr. leger genomen. Deze hadden een zoo gering resultaat, doordat te groote fouten werden gemaakt, dat men er zelfs aan dacht, de methode maar op te geven. Bo vendien heerschten in het najaar van 1914 overwegend Westelijke winden aan het Fr. front. Het geluid moest tegen den wind in worden opgevangen. Dit was een groot bezwaar, omdat de toen maals gebruikte microfoons dit niet konden. Gelukkig werd echter met taaie volharding en vooral weten schappelijk, aan de methode verder gewerkt. In Oct. '15 nam ook het Eng. leger op het eigen front deel aan de proefnemingen. Op den Kemmelheuvel ten Zuiden van Yperen werd het eerste station ingericht. Later kwamen er meerdere bij, zoodat tegen het einde van den oorlog ongeveer 30 stations over het geheele Westfront waren verdeeld. Om de twee maanden werden conferenties gehouden, om de verkregen resultaten met elkaar te vergelijken. De Officieren waren voor het meerendeel mannen, die een universitaire opleiding hadden genoten. Hun volharding zagen zij ten slotte met een schitterend resultaat beloond. De Eng. Luitenant Tucker construeerde een microfoon, welke, ongevoelig voor zwakkere geluiden, zooals geweervuur, ge schreeuw, geraas van wagens, enz., slechts reageerde op geluiden met grootere golflengte, zooals die ontstaan bij losbrandingen van geschut en bij het springen van projectielen, welke geluiden een betrekkelijk gering aantal trillingen per seconde veroorzaken. De Franschman Bull van het Instituut Marey te Parijs construeer de een ingenieus registreertoestel, waarbij hij gebruik maakte van den in 1901 door Professor Einthoven te Leiden ontworpen snaar galvanometer, waarmede deze er in was geslaagd, om de uiterst zwakke electrische stroomen, ontstaan door samentrekkingen van spieren en vooraldie, ontstaan door de hartwerking, te registreeren. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 19