Het beginsel, waarop de geluidspeildienst berust, is als hier onder omschreven Op een afstand van 1 K. M. of meer achter het front worden met onderlinge, niet te kleine tusschenruimten microfoons opge steld, met de ontvanghoorns gericht op den vijand en zoo mogelijk geplaatst op domineerende punten. In den keten van elk dezer microfoons is een zelfregistreerende galvanometer geschakeld. Al deze galvanometers zijn vereenigd in een centraal station, gelegen in een gedekt onderkomen, vèr achter het front. Zij teekenen hunne afwijkingen automatisch en naast elkaar aan op eenzelfde, zich regelmatig en met een bekende snelheid zich afwik kelende rol papier, band of film. De zelfregistratie kan op verschillende manieren worden bewerk stelligd. De eenvoudigste manier is, dat de galvanometernaald door middel van een schrijfstift of pen, bevestigd aan de punt, hare aanwijzingen met een fijn lijntje op de afrollende strook aan- teekent. In dit geval kan de strook ook bestaan uit een band, bedekt met een laagje koolzwart. Ook kan de registratie op fotografische wijze worden uitgevoerd. De aanwijzingen worden geprojecteerd op een zich afrollende film of op een strook zeer gevoelig papier, die b. v. bij het passeeren van de punt van de galvanometernaald door een smalle opening belicht wordt. Aan de punt van de naald bevindt zich een stift of draadje, dat een schaduw op de belichting werpt. Op het negatief van de film of op het lichtgevoelige papier ontstaat dan na de ontwikkeling een witte lijn op een donker belichten onder grond. De meest volmaakte uitvoering van de fotografische methode is echter de volgende Op de punt van de naald bevindt zich een spiegeltje, dat door een lamp sterk belicht een fijne lichtstraal in de lengterichting van een zich afwikkelende film werpt. Men krijgt dus na de ontwikkeling een zwarte lijn op een onbelichten, dus witten onder grond. Door de afstanden, die bestaan tusschen film en spiegeltje en tus chen dit en de lichtbron, worden de afwijkingen van de galvanometernaald sterk vergroot op de film weergegeven, zoodat zelfs de geringste nog zichtbaar wordt. In het station, dat, zooals gezegd, een aantal microfoons tegelijk bedient, krijgt rnen dus een even groot aantal curven op dezelfde film naast elkaar. Heerscht bij de microfoons volkomen stilte, dan zullen deze lijnen recht en evenwijdig aan elkaar zijn. Meestal (behalve bij het gebruik van microfoons van het systeem Tucker -zie hierboven) zal dit echter niet het geval zijn. Door allerlei geluiden in de atmosfeer zullen slangvormige lijnen ontstaan. Vangt een van de microfoons een zwaarder geluid op, b. v. los branding van een kanon, dan zal de slingering in een der lijntjes zich plotseling vergrooten, om spoedig daarna weer minimaal te 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 20