worden. De bovenbedoelde losbranding zal echter ook door de andere microfoons worden opgevangen en wel vroeger of later, naarmate zij dichter bij of verder van de vijandelijke batterij zijn geplaatst. Men krijgt dus in elk der lijntjes op verschillende tijd stippen en dus op verschillende afstanden een plotselinge groote afwijking. Men behoeft nu slechts de loodrechte afstanden van de beginpunten dezer afwijkingen in elk slingerlijntje op te meten, om een inzicht te krijgen van de tijden, waarop de microfoons na elkaar het geluid hebben opgevangen, zoodat de snelheid van het geluid bekend zijnde men ook de afstandsverschillen weet van de geluidsbron tot de verschillende microfoons. Om deze verschillende tusschenruimten gemakkelijk te kunnen meten, moet op de film of strook een schaalverdeling worden_ aangebracht, overeenkomende met de snelheid, waarmede zij zich voortbeweegt. De lengte, die per seconde wordt afgerold, moet door horizontale strepen worden aangegeven en de afstand tus- schen twee secondenstrepen moet worden onderverdeeld tot b. v. in honderste deelen. Bij de fotografische methode kan deze tijdladder door middel van een lichtbron op de film worden geprojecteerd. De lichtstraal, dien deze lichtbron op de film werpt, wordt onderbroken door een draaiend wiel met een bepaalde omwentelingssnelheid, b. v. een omwenteling p. sec., en dat voorzien is van verschillende kleinere of grootere spleetjes. Hierdoor wordt iedere 11100 seconde b. v. een klein streepje, iedere 1110 seconde een streep over de geheele breedte van de film en iedere geheele seconde een streep over de halve breedte van de film geprojecteerd (Zie Fig. la). Waar de snelheid van het afwikkelen van de film wordt geregeld door denzelfden motor, die ook het wiel drijft, is een kleine ver andering in de bewegingssnelheid van weinig invloed op de zui verheid van de opmeting. Ook indien de film eene vormverandering zou ondergaan door inkrimping of uitzetting-waarmede men zeer zeker rekening moet houden bij veranderingen in temperatuur en vochtig heidstoestand van de lucht—is deze methode, waarbij de tijdschaal eerst op het allerlaatst en nagenoeg ter zelfder tijd als de gal vanometerprojectie wordt gevormd, alleszins zuiver. De film heeft een breedte van ongeveer 7 c.M. en rolt ruim 5 c. M. p. sec af. leder station kan een frontbreedte bedienen van 10 K.M. Om de gedachten te bepalen staan b. v. op dit front 12 tot 14 micro foons. Het aantal moet natuurlijk afhangen van terreinsomstan digheden. Deze microfoons zijn nimmer alle tezamen benoodigd. De niet benoodigde kunnen in het station worden uitgeschakeld, zoodat een kleiner aantal (b. v. zes of zeven) het best geplaatste microfoons voor ieder geval afz. te beoordeelen wordt ge bruikt. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 21