Men moet evenwel er aan indachtig zijn, dat voor de plaatsbepa ling alleen de buiken, ontstaan door de mondingsgolven, waarde hebben. In het station moet aanwezig zijn een zeer nauwkeurige platte grond van het terrein, b. v. op een zinken plaat. Op dezen platte grond moeten vookomen le. de zuiver getrianguleerde plaatsen van alle microfoons in den sector 2e. de verbindingslijnen tusschen elk paar microfoons 3e. de loodlijnen, opgericht op de juiste middens van deze ver bindingslijnen 4e. de plaatsen van reeds ontdekte of bekende vijandelijke bat terijen. Als een vurende vijandelijke batterij gelegen is op een lood lijn (sub. 3) zal de mondingsgolf op denzelfden tijd een slingering vertoonen in de curven van de beide nevenliggende microfoons, Ligt de batt. op zijde van een loodlijn (dus het normale geval) dan zal de aan die zijde geplaatste microfoon het geluid het eerst ontvangen. Het verschil in tijd van ontvangst bij de twee bedoelde microfoons kan onmiddellijk in honderdstedeelen van seconden worden afgelezen. Waar 1/100 seconde overeenkomt met 3.4 Meter, kan dus het verschil in tijd worden omgezet in verschil in afstand van die batt. tot de beide bedoelde microfoons. Weet men de afstandsverschillen, dan zou men met deze lengten als straal cirkels kunnen beschrijven met de overeenkomstige microfoons als middelpunten. Zie fig. 3. Construeert men daarna een cirkel, die aan alle eerstbedoelde cirkels raakt, dan is het middelpunt van den raakcirkel de plaats van de vijand, batt. Deze constructie is,echter te omslachtig. De" hieronder uitge werkte manier, waarbij men gebruik maakt van een bekende eigenschap van een hyperbool, is gemakkelijker en vlugger. Men heeft dus het volgende vraagstuk op te lossen: Gegeven twee vaste punten M1 en M2 (twee der microfoons) Zie fig. 4. Gevraagd: de plaats van een punt B (de batterij) te bepalen, indien het verschil tusschen de lijnen BM' en B M2 bekend is (af te lezen van de film). Waar een hyperbool de eigenschap heeft, dat het verschil in afstand van eenig punt daarvan tot de beide brandpunten constant is, moet de batt. dus liggen op een hyperbool, waarvan M1 en M2 de brandpunten zijn, waarvan de constante (het af te lezen afstands- verschil) bekend is en die du? zou kunnen worden geconstrueerd. In plaats van echter den hyperbool te construeeren, neemt men voorloopig aan, dat de batterij zich bevindt op een der asymptoten van dien hyperbool, om dan later met een correctie de juiste plaats te kunnen vinden op den hyperbool zelf. De asymptoten snijden elkaar in het midden (A) van de ver bindingslijn M1 M2. .24

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 24