Het vraagstuk wordt dus teruggebracht tot het zoeken van den hoek a, dien de asymptoten maken met de (op de kaart aangegeven) loodlijn A C (zie sub 3 hierboven). Deze hoek kan met eene geringe onnauwkeurigheid worden afgeleid. M1 A A M2. Trek de lijd M1 D loodrecht op A B De lijn M' B zal dan weinig in lengte verschillen met de lijn BD. Men neme dus aan: (MB) =BD. (Eigenlijk is M1 B= afstand BD') Stelt nu in figuur 4: B de vijandelijke batterij voor (d- w. z de verticale projec tie daarvan op den asymptoot A B), M1 en M2 de beide microfoons, dan is M2 D het verschil in afstand, te herleiden uit het verschil in tijd (T1 - T2) a— de gevraagde hoek a= a\ (de beenen dezer hoeken staan loodrecht op elkaar) M2 D1 Sin a= Sin a 1 M, M2 Met slechts een geringe onnauwkeurigheid kan men voor M-D' nemen M2 D, dus M2 D M' M2 (verschil in tijd) (snelheid van het geluid) lengte van de basis snelheid van het geluid •X (T'-T2). lengte van de basis De breukvorm in de laatste formule is constant voor iedere basis (afstand tusschen twee microfoons). Hij kan voor iedere basis tevoren worden berekend Bij iedere basis kan evenzoo tevoren de waarde voor sin a worden berekend voor ieder voorkomend tijdsverschil, opklimmende van 1/100 seconde tot eenige seconden, zoodat de waarde voor a voor alle mogelijke gevallen in een tabel kan worden verzameld welke tabel dus voor ieder paar in combinatie gebruikte microfoons anders is. Op het meetbord (de hiervoren genoemde plattegrond) is links en rechts van iedere loodlijn een verdeelde boog uitgezet, met de nulpunten in die loodlijnen, zoodat de hoek u onmiddellijk kan worden getrokken Teneinde vergissingen in de te gebruiken bogen te voorkomen, worden deze in verschillende kleuren aangebracht, terwijl de voetpunten (A) der daarbij behoorende loodlijnen, dus de middens der verbindingslijnen tusschen ieder paar microfoons, met dezelfde kleuren worden aangegeven. Twijfel, of hoek a moet worden uitgezet links of rechts van de loodlijn, bestaat niet, omdat de batt. ligt aan die zijde v/d 25 sin a -T7Tjtt

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 25