Waar in vele gevallen vliegmachines deze gegevens óók kunnen verschaffen, zoo zullen toch vaak de omstandigheden (nacht, slecht zicht, ongunstig weder) luchtverkenning niet toelaten, zoodat de Belarsche methode in ieder geval zeer nuttig kan blijken te zijn. Ook kan het Belartoestel worden benut voor de kustart. en speciaal voor de havenverdediging. In verbinding met een „voeler" onder water (w. v. de samenstelling echter geheim wordt gehouden) kan men met het toestel reeds op grooten afstand de nadering van alle stoom- of motorvaartuigen constateeren. zoodat b. v. nach telijke overvallingen van onderzeebooten of torpedovaartuigen geen verrassingen behoeven te zijn. In Engeland beschikte men vfh opvangen van onderwatersig nalen (bellen) reeds vóór den oorlog over z. g. hydrofoons. Dit waren microfoons, zoodanig geconstrueerd, dat men ook de glo bale richting, van waar het geluid kwam, kon vaststellen. Voor eene meer nauwkeurige plaatsbepaling van onderwater geluidsbronnen heeft de Eng. Marine thans eveneens gebruik gemaakt van de Fr. methode. Op daartoe geëigende plaatsen langs de kust werden op onderlinge afstanden van eenige mijlen en ook eenige mijlen uit de kustlijn hydrofoons opgesteld en ver bonden met de noodige galvanometerstations (1). Figuur lc is een reproductie van een in Eng. opgenomen stuk film, waarop men in 2 curven eene onderbreking ziet, veroorzaakt door eene ontploffing onder water op 70 mijl afstand. Gemeld wordt, dat de registratie zelfs tot op 230 mijl heeft plaats gehad. Professor Belar, die Directeur is van het aardbevings - obser vatorium te Laibach, moet reeds eenige jaren vóór het uitbreken van den wereldoorlog het nut van den seismograaf voor militaire doeleinden ter sprake hebben gebracht. Reeds in 1907 hebben de eerste proeven met zijn toestel op het art.-schietterrein bij Gurkfeld plaats gehad. Heeft men nu voor onze Indische toestanden dergelijke wonder baarlijke stukjes techniek noodig? M i. wèl. Juist artillerie, die in (1) Van veel practische waarde voor het landleger zijn deze stations niet, omdat men er slechts die punten op zee mede kan registreeren, waar een plotseling onderwatergeluid ontstaat. Een schip, dat de koers is kwijt ge raakt (door mist, door het wegnemen van de bakens, enz.) kan radiogra fisch aan het station om plaatsbepaling vragen. Daartoe wordt naast het schip op een afgesproken oogenblik onder water een knalpatroon ontstoken. De plaats, waar deze patroon springt, kan dan in het station worden vast gesteld en aan het schip medegedeeld. Ook kan men op die manier de plaatsen bepalen van ondiepten, klippen, wrakken, boeien, lichtschepen, getorpedeerde schepen (als tenminste het station werkt op het oogenblik van de torpedeering), enz. De plaaisbepaling van varende vijandelijke schepen kan men er echter niet mede verrichten, al zullen de hydrofoons en dus de galvanometers wel reageeren op de geluiden, die door de schroeven dier schepen en door de machines worden gemaakt. Om deze reden verdient de Belar - methode voor haven- en kustverde diging de voorkeur. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 29