vreeselijken oorlog te hebben verloren, stond men direct voor de vraagt: Hoe staat Turkije er econ. en mil. voor?" Welnu, we zullen het woord geven aan een paar gezaghebbende mannen. ,.Unsere Militarmission hatte vor dem Kriege kaum Zeit gehabt zu' wirken, geschweige denn eine durchgreifende Besserung in den zerriitteten Verhaltnissen des tiirkischen Heeres zu erreichen," schrijft v. Hindenburg „Das türkische Verpflegungssysteem war durch und durch verrottet, die Landwirtschaft noch in einer Uizustand, der eiserne Pflug ganzlich unbekanntdie Regierung zeigte daiür (het verbeteren v. d. landbouw) kein richtiges Verstandnis und kein Augenmasz," oordeelt Ludendorff vernietigend. Hoe „begeistert" men in Nov. '14 in Turkije ook was, de toe stand zooals die door twee tot oordeelen bevoegde mannen boven is geschilderd, was niet opwekkend. Het is werkelijk voor een buitenstaander onbegrijpelijk, 'hoe Duitschl. het heeft aangedurfd om met zulk een onvoorbereid bondgenoot op het oorlogspad te éaan. Men heeft evenwel van D. zijde zeer veel gedaan om hierin verbetering te brengen en heeft zich zeer vele opofferingen ge troost om van Turkije te maken, wat er nog van te maken viel. Het Osmaansche rijk heeft weliswaar daardoor tot het laatste toe zijne bondgenootschappelijke plichten vervuld, maar ten koste van groote, diepe ellende en van veel, heel veel bloed. „Bei der Beurteilung der Kriegsleistungen der Türkei darf nicht aus dem Auge verloren werden, dasz sie durch fast ununter- brochene sechsjarige Kriegsführung tief erschöpft in den Welt- krieg eintrat und in allen technischen und Ausrüstungsfragen voll- kommen von der Unterstützung durch Deutschland abhangig war," aldus von Falkenhayn in zijne „Oberste Heeresleitung." Met deze schets nopens den alg. toestand, waarin Turkije ver keerde, voor oogen, zal het niet moeilijk vallen reeds a priori in te zien, hoe de D. leider op Gallipoli L. von Sanders en die in Z. Palestina, Gen. von Kress von Kressenstein, met groote moeilijk heden te kampen hebben gehad. Von Sanders bevond zich even wel in een gunstiger positie dan von Kress. In de allereerste plaats werd de Entente-aanval op de Dardanellen en op Gallipoli ten uitvoer gebracht in het begin van den wereldoorlog, toen iedereen nog in een roes van enthousiasme verkeerde, maar bo vendien had Constantinopel het grootste onmiddellijke belang bij den afweer van dien aanval. Daardoor werd het Gallipolifront „primair." Daarbij was dit front gelegen in de nabijheid van Constantinopel, het centrum van het econ. leven in het Turksche Gen. Liman v Sanders Pascha (geb. 18-12-1855) werd in '13 leider v. d. commissie tot hervorming v. h. T. leger, vervolgens bevelhebber v. h. Ie T. legerkorps en in Nov. '14 bevelhebber v. h. Kaukasusleger. Bij den veldtocht op Gallipoli verdedigt hij dit schiereiland en de Dardanellen (sedert Maart '15). 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 31