rijk, zoodat de toevoer van benoodigdheden en de aanvulling van personeel en materieel relatief gesproken eenvoudig was, ten minste eenvoudiger dan die van Gaza. Dit 'front bleef steeds „secundairZelfs toen de Generaal Allen by na de Engelsche nederlagen voor Gaza-Berscheba het opperbevel aldaar had aanvaard en grootsche preparatieven trof voor den aanval, werd het belang van dit punt, het gevaar en de ernst van den toestand aldaar niet ingezien. Herhaaldelijk had Falkenhayn hierop de aandacht gevestigd hij had dit front willen versterken en alhier willen aanvallen, voordat Allenby gereed was. Maar neen, de Turksche leiding staarde zich blind op Bagdad, dat men wilde heroveren. En toen haar de schellen van de oogen vielen, was het te laatAllenby was tot den aanval overgegaan en, naar men weet, met succes. Het is tragisch om de jammerklachten te lezen van von Kress, hoe hij op versterking aandrong en om levensmiddelen vroeg en dat alles te vergeefs. Zijn positie was aldaar verre van benij denswaard, het arbeiden werd hem zeer moeilijk gemaakt. Economische verplegingsmogelijkheden in Turkije. Sedert den Balkanoorlog was Turkije vrijwel eene Aziatische macht geworden. Wat van Eur. Turkije neg over was, had uit econ. oogpunt zeer weinig belang, in vergelijking tot het Azia tisch gebied. Constantinopel maakt hierop een uitzondering, om dat deze stad het kruispunt is van den grooten verkeersweg tusschen Europa en Azië en den zeeweg tusschen de Middel- landsche en de Zwarte zee. Daardoor werd Constantinopel een stapelplaats voor Klein-Azië en Europa. Het Eur. achterland was van geen beteekenis de spoortrein rijdt hier urenlang door een weinig gecultiveerd gebied, dat zeer achterlijk is en waarin slechts eenige cultuur-oasen worden aangetroffen. Vandaar, dat de verbinding Usum Kupri - Boelair - Gallipoli voor de veiple- ging der troepen van weinig belang was deze verbinding zullen we hieronder nog noemen. Geheel anders is het met Klein-Azië gesteld. Turkije is een agrarisch land landbouw en veeteelt vormen er de grondslagen van het econ. leven. Bij gebrek echter aan be trouwbare statistieken terzake, berusten de productiviteits-capa- citeiten slechts op gissingen en vermoedens en worden deze dikwijls zeer overdreven. Een feit is, dat slechts een klein gedeelte van het land wordt bebouwd en dat het veel meer zou kunnen op brengen dan het deed. Toch was Klein-Azië de graanschuur van Turkije. Het graan vormde de gewichtigste lading van de Anatolische spoorwegen, de Chemins de fer Ottomans d'Anatolie (C. F. O. A.). Bij het station Derindschee, vlak bij Ismid, waren twee groote graansilo's gebouwd voor het uit Klein-Azië aangevoerde graan, dat bij 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 32