massa's werd geoogst. Vandaar, dat Constantinopel langen tijd S bSK de isolatie, waarin de stad door de sluiting der Dardanellen verkeerde. Een belangrijk landbouw-centrum vormde de omtrek van Eskischehir, aan den spoorweg gelegen terwijl veeteelt (buffels, ruudvee, geiten en schapen) in hoofdzaak bij Aska-Basar, maar ook elders werd gedreven. Het vee wordt echter door den Turk slecht verzorgd het ziet er schamel uit, aan teeltkeuze wordt niet gedaan. Al het vee wordt tot de teelt t0'De'aroetentuin van Constantinopel was gelegen bij Ismid. Hier waren" groote groente-kweekerijen met kunstmatige bevloenng hier is het vaderland der artisjokken, terwijl ook veel wijnbouw wordt uitgeoefend. Bij lsmid was ook een stoommeelfabnek. Klein-Azië bezit vrij rijke schatten aan mineralen, echter weinig steenkool (steenkoolgebied van Eregli). De exploitatie van deze hulpbronnen had echter slechts in enkele streken met moderne technische hulpmiddelen plaats. De industrie was dan ook zeer weinig ontwikkeld. Duitschland heeft aan deze algenreene achterlijkheid tegemoet trachten te komen door deskundigen op verschillend gebied naar Turkije te zenden. Ingenieurs arbeidden aan de spoorwegen agrariërs reorganiseerden den landbouw. Door invoer van ras dekstieren beproefde men betere producten te krijgen, 1) de in dustrie trachtte men op te heffen enz. enz. De uitvoer van Klein-Azië bestond hoofdzakelijk uit graan, ruwe zijde, vruchten en mijnbouwproducten de invoer uit fabrikaten, koloniale waren en andere voedingsmiddelen. Hoewel de Anatolische spoorweg, de Bagdad-baan en de Hediaz-spoorweg tot meerdere ontwikkeling van het land hebben bijgedragen, is het grootste gedeelte er van nog in zeet achterlijken staat gebleven. Met dezen blik op den algemeenen econ. toestand kunnen wij volstaan, om een aanvang te maken met de beschouwing van de mogelijkheden der levensmiddelenverpleging van de tronten üal- lipoli en Z. Palestina. Die verpleging is voor de leiding der aldaar opereerende legergroepen geene sinecure geweest. VERPLEGING OP GALLIPOLI. Strategische opstelling der Turksche strijdkrachten. Den 31sten October 1914 stoomden de „Breslau" en de „Goe- ben,"achtervolgd door Engelsche oorlogsschepen, de Dardanellen 9 Men heeft met deze dekstieren allervermakelijkste ervaringen opgedaan, ervaringen die hier verder buiten beschouwing gelaten worden. Maar het fs voldoende om op te merken, dat deze rasverbeter.ngsproeven mislukten, omdat de stieren te zwaar bleken voor de koeien. Dit geeft een beeld van de geringe ontwikkeling van het inheemsche Turksche vee.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 33