Von Sanders bemerkte, dat men de strijdkrachten wanhopig had versnipperd 5 de geheele kust van het schieieiland werd bewaakt met kleine detn. men wilde alles dekken. Hij bracht hierin onmiddellijk verandering en volstond met het aanwijzen van enkele compn. en Bats. voor bewaking van voor een landing gunstige punten. De troepen werden als volgt opgesteld De 3de Div. (overste Refet Bey, een Arabier) en de 11de Div. (overste Nicolai) op de Anatolische zijde, beide Divn. onder bevel van generaal Weber Pascha, aan wien als chef van den staf was toegevoegd Oberst Leutnant Thauvenay. De 9de Div. (overste Sami Bey) kreeg tot opdracht de uiterste Z. W. punt van Gallipoli. benevens Qaba Tepe te dekken; de 19de Div. (overste Mustapha Kemal Bey, een Anatoliër, thans de leider der Kemalisten in Klein-Azië) werd opgesteld bij Maïdos. De 5de Div. (overste Von Sodenstem) had tot opdracht om eene landing ten Oosten van Boelair tegen te gaan en stond dus betrekkelijk buiten de troepenmacht van het schiereiland. Maar om hier te kunnen ingrijpen, stond de 7de Div. (overste Remsi Bey) bij de stad Gallipoli gereed. Deze opstellingen droegen slechts een provisorisch karakter zij zouden eerst de noodige wijzigingen kunnen ondergaan, als de plannen der Entente zich meer teekenden. In elk geval, V011 Sanders verkoos het schiereiland strategisch indirect te verde digen in tegenstelling van Essad Pascha, die overal even sterk wilde zijn en dus overal even zwak werd. De diverse troepenverplaatsingen alle op te sommen, is over bodig, en bovendien ondoenlijk, omdat de literatuur tz. zulks niet toelaat. Door de verschillende demonstraties der Entente heeft Von Sanders zijn troepen steeds heen en weer moeten werpen, hetgeen eerst eindigde, toen hij zekerheid had van de aanvals punten. Maar juist het tijdperk tusschen de provisorische en de defini tieve opstelling is voor den verplegingsdienst uiterst moeilijk geweest, welke moeilijkheden nog zijn vergroot door het gebrek aan wegen en de onzekerheid der verbindingen. Verbindingen. Van groot belang voor den verplegingsdienst is wel de moge lijkheid om de voorraden langs behoorlijke verbindingen naar het operatietooneel te voeren. „Die innere Lage im türkischen Reich hatte sich durch den Mangel an ausreichender Verplegung in den Bevölkerungsmittel- punkten, der mehr die Folge der geringen Entwicklung der Ver- bindungen war als des tatsachlichen Fehlens der Mittel, ver- schlechtert." (Falkenhayn).

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 35