Ten slotte heeft nog de E. 2 in de zee van Marmora geageerd. Men heeft berekend, dat van Nov. '14 Nov. '15 de onderzeeërs der Entente in de zee van Marmora hebben doen zinken 2 pant serschepen, 5 kan. booten, 1 torpedoboot, 8 transportschepen en 197 andere vaartuigen. De D. literatuur geeft tz. geen cijfers, maar erkent de vrees voor de duikbooten, in verband met den aanvoer van personeel, materieel en vivres, en het verlies van schepen. Behalve de duikbooten beschoten de groote Entente oorlogs schepen indirect, over het schiereiland heen, de vrachtvaarders, die voor de basis (de havens van Gallipoli en van Maïdos) ver schenen Vliegtuigen spoorden de schepen op, meldden dit draad loos en leidden het vuur. Zoo bv. schoot de Queen Elizabeth" in den avond van 29 April '15 een vrachtstoomer van 8000 ton voor Maïdos in den grond met 3 projectielen van 38.5 c.M. De verpleging langs dezen verbindingsweg en de aanvulling van levende en doode strijdmiddelen hebben door een en ander ernstig gevaar geloopen. „Mühselig wird auch der Airtransport der aus Konstantinopel zur Unterstutzung hergesandten Divisionen, denn ohne Rücksicht auf die zahlreich eingetretenen Verluste, 8 U - Roote verliert der Feind allein bis Ende Oktober, unternehem die feindlichen Unter- seeboote immer wieder Versuche, unter den Minensperren durch die Meerengen in die Marmora ein zu dringen, urn dort die Transporte zu bedrohen" (Majoor Prigge). De aankomst van een paar Duitsche U-booten in de wateren der Dardanellen en van Gallipoli heeft wel ten gevolge gehad, dat de Entente hare mooiste schepen verving, door oudere en door monitors, maar aan de actie in de zee van Marmora werd niet in het minst tekort gedaan. Zelfs heeft een duikboot der E-klasse beproefd een aanslag te plegen op den Anatolischen spoorweg. Daartoe is luit. t. zee Hughes van de duikboot, die zich had weten te begeven naar delsmid- baai, aldaar te water gegaan. Al zwemmende duwde hij een vlot vooruit, waarop zich springmateriaa! bevond. Zoo wist hij aan land te komen en de spoorbaan te bereiken. Toen hij bezig was voorbereidingen te treffen om een duiker op te blazen de spoor weg was te goed bewaakt om een grooter kunstwerk te vernielen) werd hij ontdekt en wist Hughes nog met moeite het veege lijf te bergen. Ware deze onderneming geslaagd, dan zou dit succes op zich zelf geen beslissend effect hebben gehad op de operatiën, maar alles bij elkaar schept dit toch een helder beeld van de onzeker heid en de onrust, waarin de opvoer voor Gallipoli kwam te ver- keeren. Trouwens Ian Hamilton heeft het précaire van de T. verbin dingen terdege begrepen. Was hij aanvankelijk voornemens om 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 37