den Eltschi Tepe (Atchi Baba) te vermeesteren, teneinde daar mede den sleutel der Darnanellen in bezit te krijgen en is ook menige aanval tegen de stellingen bij dien bergtop gedirigeerd, later trachtte Hamilton de communicatiën, speciaal die over zee, volledig onmogelijk te maken. La grande attaque fut fixée au 6 aofit- Dès ce moment les forces anglaises devaient couper la principale armée turque de Constantinople et empêcher son ravitaillement par^ mer. Tel est l'objectif de toute l'entreprise faite a Souvla" (Stiénon). Elders La possession du massif de Sari Baïr permettrait a l'art. lou'rde de dominer les Détroits et d'interdire le ravitaillement de nos ennemis" (Stiénon). Zooals reeds opgemerkt, leverde Klein-Azië diverse producten, die door de spoorwegen naar de havenplaatsen werden vervoerd. In vredestijd had het verkeer tusschen Constantinopel en Klein- - Azië en Syrië hoofdzakelijk te water plaats. Bij het intreden van den oorlogstoestand was dit natuurlijk verder uitgesloten. Eene doorloopende spoorverbinding was nog niet tot stand gebracht. De C. F. O. A. eindigde aan den Taurus bij Konia en verder was Adana met Syrië verbonden, terwijl van Aleppo een lijn naar leruzalem en den Hedjaz en naar Mosoul liep. Alle lijnen leden onder een ernstig gebrek aan rollend materieel, bouwmateriaal, stookmiddelen, arbeiders en technici om den bouw te leiden en het bedrijf te voeren. Door de sluiting der Dardanellen werden aan de capaciteit dei C. F. O. A. plotseling veel hoogere eischen gesteld. Niet alleen aanvoer van levensmiddelen had langs deze wegen plaats, maar ook krijgsmaterieël en vooral troepentransporten voor Gallipoli namen veel rollend materieel in beslag. De toestand kon met eenig passen en meten nog worden beheerscht, maar werd ernstig, toen de kolen schaarsch begonnen te worden, zoodat de spoorweg diensten moesten worden ingekrompen. Toen accentueerde zich de moeilijkheid van den strategischen, maar vooral van den taktischen verplegingsdiensthet strategisch- taktisch belang eischte op de C. F. O. A. voorrang. Galhpoh vorderde in de eerste plaats vecMmateriaal, in welken vorm ook Er"0 de C. F. O. A. vervoerde op meerdere tijdstippen eerst de levende en doode strijdmiddelen met stilstand van den levens- middelen-opvoer. Volkomen juist Maar in welk een ontzet tende moeilijkheid kwam de Intendance daardoor de verkeeren, d. w. z. de directe troepenverpleging, dus de eigenlijke tactische verplegingsdienst i Dit zal duidelijker spreken, als wij naast elkaar plaatsen, dat op Gallipoli troepenopeenhooping plaats vond en belemmerde vivresonvoer, nevens de minimale verplegings- mogelijkheden van het schiereiland. Om die troepenopeenhooping te demonstreeren, gelde, dat Von Sanders den strijd begon met 6 Divn. en na de ontruiming van het schiereiland over 21 Divn. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 38