eene mil. missie in Zweden, zijn oordeel over keukenwagens ongeveer als volgt uitsprak „Keukenwagens zijn goed voor de verwende troepen der West- Eur. mogendheden. Geef den Turkschen soldaat brood en uien, dan heeft hij alles, wat hij noodig heeft en zal dan vechten tot het uiterste." Dit oordeel verschilt wel met dat van een schrijver over den jongsten oorlog. Deze zeide „Ohne sie (keukenwagens) ware die ordnungsmassige Verpflegung der Truppe im Weltkriege eine Unmöglichkeit gewesen." Enver Pascha had den strengen last gegeven, dat de soldaten alleen water mochten drinken. Het zal hier wel de bedoeling geweest zijn om het drinken van geestrijke dranken te verbieden. De Duitsche soldaat op Gallipoli moest leven van schapen- vleesch, rijst, olijven en brood. T ransportmiddelen. Als transportmiddelen vonden op het eiland toepassing de kameel, de buffel, die volgens de beschrijving veel doet denken aan onze karbouw, draagezels en ook enkele primitieve onhandige tweewielige voertuigen met ossentractie. Voorts de mensch als drager. De eigenlijke troepenverpleging op Gallipoli. De weinige literatuur, die van D. zijde over de Dardanellen en Gallipoli handelt, vermeldt niet veel over de verpleging. De ver plegingsdienst is in de mil. literatuur over het algemeen een stief kind intusschen moet worden erkend, dat D. schrijvers, vooral die over den wereldoorlog, er wèl belangstelling voor koesteren. Toch kan men zonder details zeer goed een denkbeeld krijgen van den gang van den verplegingsdienst. „Leven van het land" was ten eenenmale uitgesloten alles werd aangevoerd, met behulp van een stelsel van magazijnen op geslagen en verder door den troep opgevoerd Uit de etappeplaatsen werden de levensmiddelen met behulp van draagdieren naar de maga'zijnen vervoerd, die opgericht wer den tot dicht achter de fronten. Was het mogelijk de troepen met ezels te bereiken, dan geschiedde dit anders werden de vivres met dragers vervoerd. Geweldige kameel-, paarden-, muildier en ezelkaravanen doorschreden het schiereiland groote kisten en korven, aan beide zijden der dieren hangend, gevuld met munitie en proviand, werden op deze wijze vervoerd. Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat een ruim gebruik ge maakt werd van veldbakkerijen. Na den slag bij Kirthe (Krjtia) schrijft Toran over de Engelschen „mal ravitaillés, ils avaient mangé pendant le dernier jour surtout les biscuits et les conserves 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 42