trouvés sur les cadavres turcs." In Constantinopel was nl. een conservenfabriek opgericht met onvolmaakte machineriën, welke fabriek evenwel nog vrij goed gewerkt heeft, dank zij deskundige D. leiding. Als merkwaardigheid moge hier nog gelden, dat de ledige conservenblikjes gebruikt werden voor de vervaardiging van handgranaten en zelfs als geschutprojectielen, toen het mun. gebrek intrad. De verpleging op Gallipoli is over het algemeen genomen verre van schitterend geweest. Vele factoren hebben daartoe bijge dragen. „Hat auch die Intendantur an den verschiedenen Auslade- stellen Verpflegung für die Truppen bereitgestellt, so ist es doch an der Front mit ihrer stündlich anwachsenden Verpflegungsstarke in den ersten Tagen unmöglich einem jeden zu seinen Rechte zu verhelfen. Der Türke hat hier 'Gelegenheit den Beweis seiner beispeillosen Genügsamkeit zu erbringen." Behalve deze groei der verplegingssterkte heeft Von Sanders herhaaldelijk zijne divisiën heen en weer moeten werpen. Hoewel alle etappeplaatsen telef. verbonden waren, hebben die plotselinge verplaatsingen heel wat moeilijkheden aan de Int. opgeleverd. Een eenmaal opgeslagen levensvoorraad voor een zekere verple gingssterkte is maar niet dadelijk naar elders te vervoeren. Verder nam de munitie-aanvulling niet zelden het transportwezen in be slag. „Aber auch die Turken hatten damals schwere Tage. Die Verproviantierung der immer starker anwachsende Armee stiess auf ungeheure Schwierigkeiten da die Munitionsversorgung der Truppen allen adern Ansprüchen voran zu gehen hatte." Paul Schweder schrijft „Man fragt sich vergeblich, wie für die Unsern eine ausreichende Verproviantierung mit Lebensmittel und Munition hier überhaupt möglich war. Alle die Hilfsmittel, welche wir im West und Ost mit Bahn und Kraftwagen, mit Pferd und Geschirr auf ebenen Wegen und aus einem damit reichlich versehen Hinterlande heran schaffen konnten, waren den Türken versagt." Het maakt hier den indruk, dat de harde strijd op het schierei land te groote eischen aan de munitieaanvulling heeft gesteld, zoodat de verplegingsdienst te zeer op den achtergrond is geraakt. Hiertoe hebben natuurlijk vele factoren het hare bijdragen. Of schoon de tactische eischen om den voorrang vragen, ook wat het transportwezen betreft, moet er ten zeerste voor worden gewaakt, dat deze voorrang niet leidt tot het trekken van een te groote wissel op het uithoudingsvermogen van den soldaat, door de vivresopvoer te lang stop te zetten. Een soldaat, die veel munitie behoeft, behoeft eveneens veel voedsel. Het eerste beteekent har de strijd, dus verbruik van veel physieke kracht, het tweede de noodzakelijkheid van herstel van dat krachtsverlies. Dat de toestand op Gallipoli ellendig was, blijkt wel uit het- 43

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 43