werd gemaakt. Nooit meer dobbelen Niet bij feestelijke gelegenheden, nooit meer! Laat de manschappen wajang vertoonen en wat dies meer zij, zoo veel als ze willen, doch voor de rest niets. Door het spel ontstaan schulden en is de soldij met toereikend om deze te betalen, dan worden de pakejans in geld omgezet. Dat door een dobbelverbod in de kazerne alleen dit kwaad niet geheel bestreden zal worden, valt niet te ontkennen, aangezien in de kampong nog gelegenheid te over is om aan de speelhartstocht te kunnen toegeven, doch nu betreden we het terrein van het civiel bestuur en moet dat dan maar de noodige maatregelen treffen. Verder moeten we trachten de opkoopers te ontmaskeren, want op hun rekening kan ^eer zeker een belangrijk percentage van het goedverkoopen geschreven worden en daarin zit juist de groote moeilijkheid. De heeren zijn eenvoudig ontvindbaar en gaan rustig voort hun lichtschuwe practijken met succes ten uitvoer te brengen, niettegenstaande de vrij zware straffen op het misdrijf gesteld; ƒ150.— boete is geen kleinigheid en zullen ze zelfs hoogst waarschijnlijk de voorkeur geven aan een maand zitten. Zou nu een geldelijke belooning geen verbetering kunnen bren gen Voor eiken opkooper een 15.a 20.uitgekeerd, zou niet kwaad betaald zijn Een politiedienaar krijgt ƒ10.— opvatloon voor eiken gedros- ten militair en er zijn reeds heel wat wegloopers op di manier teruggebracht. Het aardsche slijk bezit nog steeds een zeer groote rracht het ware in elk geval te probeeren. En nu de kwestie, dat goedverkoopers slechts een 2-jarig reëngagement zullen mogen aangaan. Prachtig De volgende 2 jaar maakt hij zich weer aan het euvel schuldig, doch wederom niet in zoo lievige mate, dat de delinquent er uit gezet wordt; weer een 2-jarig reëngagement Wat schieten we daarmede op Oji die manier kan in 't oneindige worden doorgegaan. Zoo iemand heeft minstens evenveel op zijn geweten als zijn collega, die in eens al z'n hebben en houden de mars in brengt. Hij verdeelt 't alleen maar over een grooter tijdvak. E. A. NIX. lste Luit.-Inf. Een vaste medewerker teekende n. a. van het vorenstaande het volgende aan „Niet genoeg kan worden geapprecieerd het pogen van S. om steeds meer middelen aan de hand te doen, het bekende euvel te bestrijden. Niet genoeg kan er op worden aangedrongen, dat de troepen officier in deze aangelegenheid zijn raadgevende stem doet hooren en dan niet alleen in deze, doch in alle aangelegen heden, welke het troepenleven raken. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 45