verschil uitbetaald krijgen tusschen de premie der vrijwilligers, 200 of 240 frs-, en de première mise. Alle inh. miln. van W- Afrika kunnen onder alle omstandighe den worden aangewezen tot dienstverrichting b u i t e n het grond gebied der kolonie, zij ontvangen in dat geval vóór vertrek 2 mndn soldij als premie. Nochtans zullen daarvoor i/d le plaats worden aangewezen de vrijws. en bij gebrek daaraan de dienst plichtigen, te beginnen met hen, die zich vrijw daartoe opgeven. De recruteering par ,,voie d'appel" geschiedt volgens de pl. adat (zie mijn voorgaand art.). De kolonie is daartoe verdeeld in militiedistricten, met in elk district een commission de recru- tement," die de beslissende keuze uit de dienstplichtigen doet. Het contingent, elk district toebedeeld, wordt gelicht u/d jonge lieden van minstens 20, hoogstens 28 jaar. De 2e titel, over de reserves handelend, vermeldt, dat alle miln., de gew. politie (garde indigène) inbegrepen, verplicht zijn na verstrijken van hun diensttijd of dienstverband bij de reserve te dienen en wel voor een tijdsduur van 15 jaar, verminderd met hun effectieven diensttijd. Mil. in het genot van ged. pen sioen, 15 jaar gediend hebbend, blijven bij de reserve ingelijfd tot een max. van 5 jaar, vast te stellen naar hun lichamelijke gesteldheid. (De neger verslijt blijkbaar spoediger dan de Ann.a- miet). De diensttijd b/d reserve telt vanaf den dag, dat de man den actieven dienst verlaat. De reservisten kunnen op voorstel v. d commandeerenden Gen. bijbels v/d G. G. onder de wapens geroepen worden, le. bij alg. mob. 2e. bij ged mob., voor ope raties zoowel binnen als buiten W. Afrika, 3e- voor herhalings- oefn- of inspecties. Uit den 3den titel, alg. bepalingen, zij medegedeeld, dat op initiatief dan wel na raadpleging v. d. commandeerenden Gen. de G- G. de bepalingen betr. indeeling militiedistricten, de voorwaarden voor de opkomst, zoomede die opkomst zelf, alsmede de indeeling en de admin. der inh. reserves, h. aan'al en duur der herhalingsoefn-, vrijstellingen van dienst bij de reserve in vredes en oorlogstijd en alle bijzonderheden v/d uitvoering, niet voorzien in het onderwerpelijk besluit, zal vaststellen. Het geheele besluit munt uit door afwezigheid v- details, trekt een wissel op adat en pl. autoriteiten en heeft meer het ka rakter van. een presgang, dan van een dienstplichtregeling. Nog meer is zulks het geval met het presidentieel besluit van 14-1-18. Het betrekkelijk rapport v.d Ministers Clemenceau, Simon en Klotz begint met de verklaring, dat het besluit van 7-2-12 voldoende resultaten afwierp, waar het, sedert het be gin der vijandelijkheden, mogelijk maakte zoowel v/d koloniën als in Europa de troepen op sterkte te houden en uit te breiden. Men acht echter het oogenblik gunstig de „recrutement par voie d'appel" uit te leggen door de leeftijdsgrenzen van 20 tot 28 jaar 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 53