door zijwegen weer verbonden. Blijkbaar moeten deze verbin dingen niet te hoog worden aangeslagen, want Hindenburg spreekt over „Klaglichen Verbindungen" en elders nog „Hier (Palestina) litten die Tiirken im scharfsten Gegensatz zu ihren Gegnern unter solch auszerordentlichen Schwierigkeiten der riickwartigen Ver bindungen, dasz eine wesentliche Verstarkung ihrer Streitkrafte iiber den jetzigen Stand hinaus den Hunger, ja selbst den Durst, für alle 'oedeutet hatte. En dat in eigen land Men ziet het wil men troepen opeen hoopen in streken, waar de verplegingsmogelijkheden gering zijn, dan moet vóór alles in den rug de organisatie van de voorziening uitnemend en nauwgezet tot in details worden bestudeerd en doorgevoerd. En vooral moet men de wiskundige zekerheid hebben, dat de opgestapelde voor raden ook wel degelijk de troepen kunnen bereiken. Laten wij lerzake weer eens terugdenken aan Napoleon's tocht naar Moskou. Napoleon regelde zijne verpleging zoo goed mogelijk, hij stapelde vele millioenen centenaars 'levensmiddelen op in magazijnen, maar toen „la grande armée" dieper in Rusland doordrong, leed het trotsche leger honger en gebrek, vooral de paarden, met de gevulde magazijnen op den rug. De verplegingsdienst is in het legerorganisme een der hoofd factoren voor het bestaan van het leger. Met niet genoeg zorg kan deze tak van dienst worden bestudeerd, in de eerste plaats organisatorisch, maar ook tot in de kleinste details. Verpleging van het Zuid-Palestina front. Aan de hand van het voorgaande is het reeds duidelijk, dat de verpleging der Turken bij Gaza-Berscheba diep treurig was. De verplegingsmogelijkheden waren in Z.-Palestina zoo mogelijk nog troosteloozer dan op Gallipoli. Behoudens enkele stadjes en plaatsjes leverde het land nagenoeg niets op; het was dor, kaal, schraal bevolkt; het leven concentreerde zich in de dorpjes; op het platteland verschroeide alles. Het water bleef beperkt tot enkele bronnen. Daarbij kwam, naast inis-oogsten en „unge- wollten und gewollten Versagen der verantwortlichen Stellen," nog de vijandige houding der Arabieren, van wie de Turken zich vervreemdden door hunne binnenlandsche politiek. Practisch gesproken moest dus alles uit het Noorden worden aangevoerd langs die „Klaglichen Verbindungen." De maga zijnen bij Gaza- Berscheba bleven daardoor weinig voorzien. Midden-Syrië vormde met Damascus het centrum van het Turksche bestuur, waarin Achmad Djemal Pascha de ziel was en als een onderkoning buitengewoon zelfstandig en autocratisch optrad. Dera was. in dit gebied de korenschuur van Syrië. Deze streek deed haar invloed gelden naar het N. tot den Taurus, naar het Z. tot Sinaï en zelfs tot den Hedjaz. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 10