Het land verkeerde, zooals wij boven schetsten, reeds in déplo- rabelen toestand, het moreel was diep gezonken, T. stond op het punt van in elkaar te zakken. Deze stempel werd ook gedrukt op den geest in het leger en op de belangstelling van hoogerhand in dat leger; men verkeerde in een staat van moedeloosheidEn roch werd er van het leger gevorderd, dat het vocht Geen won der, dat Allenby er ook ten slotte in slaagde om de stelling Gaza- Berscheba te veroveren. Uit den brief, gedagteekend 29 Sept. '17, dien Von Kress naar het Atg. Hoofdkwartier schreef, ontleenen wij het volgende „Het vraagstuk van de verpleging is nog niet opgelost. Wij leven van de hand in de tand. Óndanks bindende beloften van het Hoofdkwartier van het 4c. leger, den Wali van Damascus, den Inspecteur der Communicatielijn en anderen, dat van nu af aan eiken dag regelmatig 150 ton levensmiddelen zouden aankomen, zijn van den 24sten tot den 27sten van deze maand bv. totaal slechts ;-:29 ton, of ongeveer 75 ton per dag, gearriveerd. Ik kan niet genoeg de aandacht vestigen op deze onregelmatigheden. Het Hkw. v. h. 4de Leger ontving de verblijdende mededeeling, dat, minstens tot het aanstaande beslissende gevecht, het brood rantsoen opgevoerd is tot 100 gram. Deze uiterst noodzakelijke vermeerdering van rantsoenen is echter illusoir, indien niet eene daarmede overeenstemmende hoeveelheid meel (omstreeks één waggon Pei' dag) wordt aangevoerd. De vermeerdering staat lot heden slechts op papier. De toestand der dieren geeft in het bijzonder reden tot groote bezorgdheid. Niet alleen hebben wij 6000 dieren te kort, maar als gevolg van uitputting sterft dagelijks een aanzienlijk aantal dieren. Het gevaar kan alleen worden afgewend door eene regelmatige aanvulling van voldoende voeder. De voorraad stroo is geheel uitgeput. Met goud alleen kan nog gerst uit de omgeving worden betrokken. Ieder jaar wordt de spoorwegverbinding door de regens gedu rende 8.14 dagen verbroken. Ook het autoverkeer wordt dan verhinderd. Ten slotte moet altijd rekening worden gehouden met verbreking der verbinding doof den vijand. Ik beschouw het derhalve als absoluut noodzakelijk, dat een ievensmiddelenvoor- raad minstens voor 14 dagen aan het front wordt opgelegd en wel zoo spoedig mogelijk." De afstand Gaza tot de basis Damascus is hemels breed 290 K. M. de basis was dus wél ver achter het gevechtstooneel ge legen, terwijl de verbinding niet eenvoudig was. Over de verdediging van Palestina is zeer weinig bekend ge worden de detailmaatregelen zullen dus voor ons wel lang, misschien voor altijd, een gesloten boek blijven. Voorloopig zullen wij ons tevreden stellen met het weinige, dat wij hebben kunnen vinden. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 12