Toch valt er nog wel eene leering uit te trekken, eene leering, die zeer wel bekend moet worden verondersteld, maar waarvoor toch nog altijd levendige aandacht moet worden gevraagd. Turkye ging „onvoorbereid" ten strijde de Duitscher heeft beproefd in dezen ongeorganiseerden toestand systeem te brengen en dit is slechts ten deele gelukt, hetgeen niemand zal verwon deren. als bedacht wordt, dat men daarvoor op de hoogte dient te zijn van land en volk, en de verhoudingen in dat land en de eigenaardigheden van de leidende mannen en hun politiek dient te kennen. Enver Pascha bv. was maar al te dikwijls zeer eigenzinnig, of hoe men het noemen wil de D. adviezen legde hij niet zelden ter zijde om zijn eigen wil te doen zegevieren (Bagdad, de Arabieren- politiek enz.). Zoo is de weerstandkracht van T. gestrand op de geringe voorbereiding en ten gevolge van de uitputting door de voorgaande oorlogen. Men dient zich dus in vredestijd voor te bereiden. Onvoldoende voorbereiding laat zich tijdens den oorlog niet meer herstellen. Daarvoor grijpt de oorlog te diep in het maatschappelijke leven en is het leger een te gecompliceerd organisme. DEN HAAG, 5 Sept. '20. A. M. W. VAN RENESSE, Kapitein-lnf. DE BEDRIJFSLEIDING BIJ DE ARTILLERIE - INRICHTINGEN. Allerwege heerscht malaise, men leest geen courant, geen tijdschrift, of er wordt gewezen op de min gunstige toestanden, ;n het bijzonder op industriegebied. Meer dan ooit is men er op uit de productiekosten te verlagen slechts door de economie tot het uiterste door te voeren, kunnen vele bedrijven zich staande houden in tegenstelling met den gulden tijd van een jaar en langer terug, grijpt men naar allerlei middelen om deze slechte tijden door te komen. Waar nog kort geleden zelfs niet aan gedacht werd. is men thans reeds in vele gevallen genoodzaakt de arbeids- ioonen te drukken, om het in gang houden van de bedrijven mo gelijk te maken en de almachtige arbeider ziet zich gedwongen, wil hij niet broodeloos worden, zich hierbij neer te leggen. Het lijkt ons daarom thans te meer de aandacht waard, eens na te gaan in hoeverre het met de technische bedrijven voor ons Leger, meer speciaal de Artillerie-Inrichtingen, gesteld is. Waar eigenaars, of aandeelhouders, van particuliere industriën er op uit zijn tot in het uiterste te bezuinigen, hebben ook de be lastingbetalers het recht, meer dan ooit, te eischen, dat „Staats- 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 13