daar wordt gewoonlijk ook niet naar gevraagd en zoo dit al eens wordt gedaan, dan kan liet zonder bezwaar worden „geschat"; controle is er toch niet op. De eenige moeilijkheid zit hem wel eens in den leveringstijdveelal wordt van hoogerhand op spoed aangedrongen en dit is wel eens lastig. Maar och, men begint meteen tijd te noemen en blijkt later dat men er niet komt, dan is er altiid wel een motiveering voor de latere aflevering te vinden beslist zijn er nog wel weer spoedopdrachten van nóg dringender aard ingekomen, waaraan óók is gewerkt in dien tijd, en dat wordt dan uitgespeeld als „force majeure." En bovendien, een reprimande is het ergste wat er uit kan voortvloeien, terwijl dikwijls de opvolger die nop te slikken krijgt. Die eerzucht en dat gebrek aan eenige controle op den produc- tiepri'S zijn gewoonlijk'oorzaak, van het overkropt zijn met werk, terwijl niet gewezen behoeft te worden op het verregaand „on economische" bij een dergelijke behandeling van zaken. De leiding eischt hier diep inzicht In vele gevallen blijkt het na een juiste vergelijking van de aan- maakkosten bij vervaardiging aan de Inrichting en den prijs bij aan schaffing uit den handel of van particuliere bedrijven, van de leveringstijden in deze gevallen, van de te verwachten kwaliteit e. d., aangewezen om te adviseeren „geen' aanmaak bij de Inrich ting te doen plaats hebben. Speelt gemakzucht in deze gevallen misschien ook wel eens ten rol ~Het is toch ook gemakkelijker om eenvoudig op elke aanvraag in deze richting bevestigend te antwoorden althans, om daarmede te beginnen. Dat spaart voorloopig veel hoofd brekens en correspondentie uit Zooveel is zeker, dat uit het bovenstaande wel blijkt, dat aan de leiding bij de Art.-lnrichting bijzondere eischen worden gesteld, terwijl economisch werken ten deele dikwijls op andere grond slagen berust als in de particuliere industrie. Gelukkig heeft het personeel, dat bij die Inrichtingen met eenige „leiding" is belast, in den regel reeds als jonge werkkracht bij de Inrichtingen althans eenige zij 't geenszins afdoende ervaring omtrent die grond slagen opgedaan. A Overigens zijn de eischen wat economisch werken betiett, vooi de Art -Inrichtingen en particuliere bedrijven volkomen gelijk n. 1. een bedrijfsleiding gebaseerd op economie, waaraan dus on afscheidelijk verbonden een bedrijfsboekhouding. Hoe wordt daaraan thans voldaan Zooals reeds gezegd, ontbreekt zulk een boekhouding geheel en daardoor kan de bedrijfsleiding ook slechts gebrekkig z'ï^- Immers zoolang een goede leiding niet uit cijfers kan blijken, wordt men niet aangespoord tot economie resultaten in die richting kunnen niet worden gewaardeerd, want ze treden niet aan het 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 16