De nieuwe patronen worden ter beproeving opgezonden naar de O. S (werkplaatsen voor draagbare wapenen) en blijken met in alle opzichten te voldoen. Om tot overeenstemming te geraken, zal hierover een corres pondentie worden gevoerd, waarin de wensch om tot een goede oplossing te geraken, van beide zijden tot uiting behoort te komen. M a w van de zijde van de G. S. zal moeten worden tegemoet gekomen aan de voor de confectie van de munitie gestelde eischen en omgekeerd zal de P. W. rekening moeten houden met de aan wijzingen van de G. S. ten aanzien van het wapen. Uit de correspondentie dient te blijken, dat beide zijden het samengaan van de belangen van de munitie en het wapen duide lijk voor oogen hebben. Indien nu bijv. de G. S. te star blijft vasthouden aan hare eischen, dan zal de oorzaak hiervan veelal te zoeken zijn in het feit, dat degeen. die de aangelegenheidje- handelde, geheel is afgegaan op de adviezen van zijn ondergeschikt personeel. Want dit heeft in den regel onvoldoende overzicht van den samenhang en weet van geen wijken, waar het hun werk aangaat Dit afhankelijk zijn is uit den booze! De leider moet in zijn bedrijt volkomen zijn ingewerkt hij moet op de hoogte zijn van de capa citeit van zijn werklieden en van die van zijn werkplaats. Bij de uitvoering van werkopdrachten moet van hem de leiding uitgaan, hij moet kunnen uitmaken op welke wijze het werk zal worden aanepakt. Vooral voor massaproductiewerk moet door hem wor den nagegaan, welke werkwijze zal worden gevolgd, welke ge reedschappen moeten worden aangemaakt om het werk te verge makkelijken. Hij moet door kennis van alle gegevens aangaande zijn werk plaats, zooals werkloonen, materiaalprijzen, bedragen besteed aan gereedschappen, onderhoudsmiddelen enz., zoo economisch mo gelijk kunnen werken. Hij moet verder op de hoogte zijn van de nieuwste werkwijze op zijn gebied, om, waar noodig, het bedrijf te moderniseeren. Daarom zal voor de grootere werkplaatsen voor elk onder deel, waarin een afzonderlijk bedrijf wordt uitgeoefend, een bedrijfsleider noodig zijn. Zij staan rechtstreei<s onder het hoofd van de werkplaats, brengen het noodige voor omtrent personeele kwesties, benoodig- de materialen, aankoopen ten behoeve van hun bedrijf, in te roepen hulp van nevenafdeelingen, arbeidstijden (overwerk), enz. en zijn algeheel aansprakelijk voor den goeden gang van hun bedrijf. De directie geeft hun de werkopdrachten, verschaft de daartoe noodige gegevens, voorziet in hun aanvragen van personeel, ma terialen, gereedschappen enz. Deze richting moeten we naar onze meening uit en reeds voor de naaste toekomst is dit ook in vele opzichten te bereiken. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 18