In verband met de omvangrijkheid van de bedrijven, moet bij den A. C. W., de P. W. en de S. een afzonderlijk hoofd voor elke inrichting beschikbaar zijn (bij de G. S. meer door de werk zaamheden van den Inspecteur der Draagbare Wapenen, die als hoofd van het geheel moet optreden. Zou het geen overweging verdienen de eigenlijke inspectie bij de nieuwe formatie hier aan gegeven, eldèrs onderdak te brengen en wel bij het Wapen der infanterie, waar ze eigenlijk meer tehuisbehoort) Aan het hoofd van het geheel waarbij inbegrepen de maga- zijnsdienst van de inrichtingenworde een tegenover het Legei bestuur verantwoordelijk Directeur gesteld. De werktuigkundige en de scheikundige ingenier. thans respec tievelijk bij den A. C. W. en de P. W. tewerkgesteld, komen rechtstreeks onder den Directeur; bovendien wordt hem een adjunct toegevoegd. Een en ander zal zonder moeite met de bestaande personeel formatie kunnen worden bewerkstelligd. Nu zal men zeggen, wat een plannen Het is tot nu toe im mers goed gegaan, waarom nu weer zooveel veranderingen? We nebben altijd gemeend, dat het best zóó ging als het nu is Wel, gedachtig aan het gezegde Voorbeelden wekken Leeringen strekken, willen we hieronder eenige voorbeelden geven, na aan de praktijk, welke illustreeren hoe het thans dikwijls gaat Practische vorming en persoonlijke aanleg. In een garnizoen is de watervoorziening als volgt een bron 2 K. M pijpleiding een pompstation voor het oppompen naar het hoogreservoir, 50 M. hooger gelegen het leidingnet. Jaren is geklaagd over onvoldoende hoeveelheid water, zonder verbetering in den toestand te brengen immers volgens dengeen, die deze watervoorziening in handen had, was alles in orde en werd er blijkbaar met het water geknoeid. Het garnizoen wordt plot seling uitgebreid, waardoor in elk geval de watervoorziening drin gend verbetering eischte. Bij de bron wordt een nieuw aangekochte tweedehandsch loco mobiel met pomp als aanjager geplaatst na een dag werken springt de locomobiel uit elkaar. Een nieuwe oliemotor wordt aangekocht, doch thans springt na twee dagen werken door te krachtig aanjagen de pijpleiding. De leiding wordt opengelegd en nu blijken de buizen hier en daar van binnen zoodanig aangezet, dat algeheel schoonmaken noodig is. Nadat dit is geschied, blijkt het, dat er voor het nieuwe garnizoen zonder aanjagen voldoende water aanwezig is. Hoe had nu de toestand kunnen en moeten zijn Gegeven de diameter van de pijpleiding, de lengte daarvan, het hoogteverschil 1) De voorbeelden staan gedeeltelijk buiten de Artillerie Inrichtingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 21