bron pompstation, de grootte van het reservoir bij het pomp station, de capaciteit van de pompinstallatie, de grootte van het hoogreservoir, dan is te berekenen in een vademecum na te slaan hoeveel water theoretisch had moeten kunnen worcten opgevoerd een practische meting zou dan het raadsel hebben opgelost. Was men daarmede begonnen, dan zou geen gebrek aan water geheerscht hebben en zouden geen minderwaardige iocomobiel en een motor voor duur geld noodeloos moeten zijn aangekocht. Gebrek aan praktijk en doorzicht Gebrekkige bedrijfsleiding. Gegeven een kleine werkplaats, waarin voor drijfkracht een olie motor. Sinds jaren is volstaan met èèn motor het bedrijf onder vond daardoor zelden stagnatie slechts een hoogst enkele keer moest de motor uiteen worden genomen, wat dan gewoonlijk op Zaterdagmiddag en Zondag in overwerk geschiedde. Binnen afzienbaren tijd zou het bedrijf naar elders worden overgebracht, alwaar over andere drijfkracht zou worden beschikt. Op een kwaden dag vindt iemand het noodig een reservemotor aan te schaffen, om stagnatie in het bedrijf te voorkomen, om in oorlogstijd meerdere zekerheid te hebben enz. Zooiets is tegen over leeken wel te motiveeren. In verband met de „moeilijke tijdsomstandigheden" werd een fweedehandsch (derdehandsch) motor aangekocht. Demontage, vervoer, montage, aankoop, herstellingen enz. kosten Het bleek nimmer noodzakelijk den motor te bezigen, maar dit zou ook niet geholpen hebbenondanks alle aangewende her stellingendaar hij verregaand versleten was. Onvoldoende ingewerkt zijn in het practische bedrijf. Ergens in een Inrichting wordt een bepaald artikel gemaakt ongeveer 1500 stuks. Voor dit artikel is o a., als klein onderdeel, een ijzeren beslagdeel noodig; de kosten van ditdeel zullen in verband met den prijs, waarvoor het geheel in den handel verkrijgbaar is, zeer royaal op 2,50 kunnen worden gesteld. Dit onderdeel nu wordt als volgt aangemaakt op een stuk plaatijzer wordt de omtrek afgeteekend met een zuurstofsteek- vlaminstallatie wordt die omtrek uitgesneden daarna wordt het voorwerp afgewerkt. Wij schatten, dat per dag door een ervaren werkman hoogstens 4 stuks kunnen worden uitgesneden, dat daar voor noodig is een flesch zuurstof en eenige K. G. carbid dat de afwerking per stuk eenige uren arbeid en eenige vijlen zal kosten. De totaal kosten van aanmaak op déze wijze schatten wij op minimum 10.per stuk, dat is dus 4 X 2.50. Maar dat doet er immers niet toe op den prijs let niemand en het is zoo'n „aardige en moderne" manier van bewerken 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 22