de aandacht op te vestigen, omdat ik overtuigd ben dat men zich in het Indische leger, wellicht met uitzondering van enkele telegr. offn nog nooit goed afgevraagd heeft, welke diensten speciaal de lichte telegr. en telef. brigades zullen moeten verrichten en of zij dit ook werkelijk kunnen doen. Is dat wèl het geval geweest, dan had de bestaande formatie en uitrusting niet gehandhaafd mogen blijven. Maar zal men zeggen, bij de manoeuvres gaat het toch soms aardig. Volkomen juist, maar die manoeuvres geven e 11 zeer slecht beeld van de werkelijkheid en wel le. omdat van het onderling verbinden van de Brigades dooi de lichte telegr. nooit sprake is, zoodat deze afd. gebruikt wordt voor de interne verbinding in de Brigade 2e. -omdat de telegr. offn. in de eèrste plaats aan het slagen van de oefening denken en daarom als regel uitgezochte manschap pen meenemen doch dit is, als alle telegraafafdeelingen moeten optreden, niet mogelijk 3e. omdat er bij de manoeuvres als regel geen 24, doch 12 uur per dag dienst gedaan wordt 4e. omdat de telegrafisten zich gedurende die paar manoeu- vredagen als regel buitengewoon inspannen en de lijnwerkers, die absoluut ongeschikt voor hun taak zijn, nog een groot deel van het werk uit handen nemen. Dit gaat allemaal voor een paar dagen, doch werd het eens werkelijkheid, dan zou de telegraaf- afdeeling nooit aan de haar, zij het ook ten onrechte, gestelde eischen kunnen voldoen. Over de optische seinbrigade kan, na hetgeen daarover bij de i-Ikw. telegr. afd. gezegd is, gevoegelijk worden gezwegen. Zij neemt al sinds jaren aan de manoeuvres deel, maar is, voor zoo ver mij bekend, nog nooit met goede resultaten gebruikt. Tenslotte nog iets over de telegr. afd. van de legercavalerie en wel speciaal de daarbij ingedeelde 4 ber. telegrafisten. Zij moeten zelfstandig optredende cav. afdn., langs bestaande lijnen, met het Hkw. verbinden en vijandelijke berichten onderscheppen. Hoe moet dat gebeuren Het staat er zoo eenvoudig, maar hoe is de practijk Hoe weet een bereden telegrafist, die een aantal tele graaf- en telefoondraden langs een weg ziet, welke daarvan naar het Hkw. loopt? Waarschijnlijk geen enkele. Maar zelfs al was er één lijn, hoe kan hij met z'n patrouilletelefoon het telegraaf toestel van den anderen kant bewerken Waarschijnlijk is het dus niet de bedoeling, dat hij op goed geluk aan een lijn aansluit, doch zich naar het naastbijzijnde telegr. of telef. kantoor begeeft. Doch dan hebben we den bereden telegrafist niet noodig, want dan kan het bedienend personeel daar veel beter berichten verzenden. Vooral als de cav. off. iets (niet veel) van seinen af weet, zoodat hij het overgeseinde kan controleeren. En nu het afluisteren van berichten. Daarmee worden natuur lijk telegrammen bedoeld, want die eenvoudige telegrafist kan 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 28