Ik ben het met de Engelschen eens, dat het van zeer veel belang is, dat men zijn menschen kent. Dit maakt het beoordeelen der ziektegevallen zooveel gemakkelijker en behoedt ons voor onbillijke beoordeelingen. Het spreekt wel van zelf, dat, wanneer een Off. v. Gez. pas bij een Bat. geplaatst is, men niet kan vergen, dat hij dadelijk iederen man kent, daarvoor is natuurlijk tijd noodig, maar hij van zijn kant moet zich werkelijk moeite geven om ze te leeren kennen. Omdat hij steeds voor oogen heeft de reden, waarom de men schen onder zijn hoede zijn, n. 1. dat zij kunnen vechten en goed kunnen vechten, behandelt hij ze i|d geest v|d medischen adviseur v|e raceploeg. Vandaar, dat hij steeds moet trachten kleinigheden spoedig te doen herstellen en de patiënten moet scheiden in de genen, die hij zelf in staat is te behandelen en in die, welke* naar achteren moeten worden gezonden. Evenals bij ons, behoort tot zijn competentie toezicht op voe ding en hare bereiding, op drinkwater, latrines, vernietiging van afval en de reinheid i/d kwartieren en loopgraven. Hij is steeds op zijn „qui vive," opdat de eerste gevallen v/e uitbrekende opidemie hem niet ontgaan, bindt den strijd aan tegen ongedierte en vliegen en tracht den mannen het belang v|d voorzorgsmaatre gelen te doen beseffen. 't Werk in de loopgraven. Wanneer de troepen i/d loopgraven strijden, verricht hij zijn werk van uit een vooraf gekozen punt, waarvan de ligging van allerlei omstandigheden afhankelijk is. Soms is het gelegen bij een Cie., soms bij den Staf v/h Bat. In het le. geval is het in een schuilplaats onder den grond 2 a 300 M. achter de vuurloopgraaf, in het laatste geval 2 of 3 X verder naar achteren. Hier richt hij een Hp. V. P. in met gelegen heid voor chirurgisch werk en ruimte voor verpleging van 6 of meer zwaar gewonden. Fig. 1 is een schets v|e Hp. V. P., gelegen tusschen een hoofd verbindingsloopgraaf en een accessoire. H. is de hulpverbandplaats. De gewonden en zieken bereiken de Hp. V. P. langs de gebogen verbindingsloopgraaf en langs de rechte en verlaten haar langs de afvoerende verbindingsloopgraaf, die naar de Vooruitgeschoven verbandplaats leidt. K. is de keuken L. de latrine en S. de schuilplaats voor 4 z. dr. Fig. 2 is een plattegrond van zoo'n verbandplaats. O. is een slaapplaats voor 2 z. v., waarin 2 veldbedden, M. O. is een slaapgelegenheid v/d dokter met veldbed en tafel. In de middengang zijn schragen om een draagbaar op te plaatsen, wanneer de gewonde verbonden moet worden, verder zijn er een paar planken om instrumenten, flesschen, verband, enz. op te zetten en 2 zitbanken. R. is een ruimte voor berging van uitrus- 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 36