(Ons ziekenraam de Mooy zou zeker hierbij goede diensten kunnen bewijzen). Kan de loopgraaf niet gepasseerd worden, dan moet de ge wonde óf met de draagbaar, óf op een deken over de achterzijde van de loopgraaf getild en zoo over het open terrein naar de Hp. V. P. getransporteerd worden. Meestal wordt voor zooiets de nacht afgewacht, maar is het een hoogst ernstig geval, waarvan het vervoer geen uitstel gedoogt, dan moet dit plaats hebben ondanks de groote risico, die gewonde en dragers daarbij loopen om gedood te worden. Zoodra de gewonde in de Hp. V. P. aankomt, wordt hij gelaafd en verbonden en krijgt hij, wanneer een spoedig verder vervoer niet waarschijnlijk is, een injectie met antitetanusserum. De uitrusting van den B. A. bevat alles wat noodig is voor het stelpen van bloedingen, het spalken van beenbreuken en voor antiseptische wondbehandeling. Dat hij formeele operaties zal verrichten wordt niet van hem verwacht. Het optreden in het open veld. Bij den aanval blijft de B. A. eerst met zijn personeel achter, maar zoodra hij ziet, dat zijn Bat. stand houdt dan wel vooruitgaat en er gewonden vallen, gaat hij naar voren met zijn menschen en zoekt een plek uit voor een Hp. V. P. Wanneer het terrein, waar geageerd wordt, van te voren ver kend is door vliegtuigen of op andere wijze en in kaart is gebracht, kan hij nagaan, waar vermoedelijk een geschikte plaats is te vinden. Is dit niet het geval, dan moet hij zelf een plek uitkiezen, een terreinplooi, een mijnkrater, een granaatgat of een verlaten loop graaf, maar in elk geval een plaats dicht bij, een weg, m|h oog ojd afvoer der gekwetsten. Met het naar voren gaan en het zoeken van zoo'n plaats mag hij ook niet te lang wachten, niet alleen, omdat zijn hulp vereischt wordt, maar ook, omdat wanneer door den vijand spervuur wordt afgegeven om het oprukken van hulptroepen te verijdelen, hij van zijn gewonden kan worden afgesneden. Is de Hp. V. P. opgericht en heeft hij a|d gewonden, die zijn aangebracht, hulp verleend, dan gaat hij njd gekwetsten, die door zijn pers. zijn gevonden, verzorgt ze en laat ze n|d Hp. V. P. dra gen Is dit niet mogelijk, omdat hun toestand of de phase v/h 1) Het verdient o.i. meer aanbeveling, dat de dokter terplaatse v.d. Hp. V.P. blijft en daardoor minder riskeert getroffen te worden. De gewonden moeten zoo eenigszins mogelijk naar hem toe worden gebracht. Red. 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 38