3 met paarden bespannen wagens behouden voor die terreinen, waar geen auto's kunnen komen. Zooals reeds meermalen vermeld, heeft het vervoer meestal 's nachts plaats, maar dan is dit nog niet veilig, omdat het terrein herhaaldelijk verlicht wordt door electr. lichtbundels, vuurpijlen en barstende granaten. Worden dan bewegende doelen waar genomen, dan worden die onder vuur genomen. Daarom is het zaak, dat tijdens het vervoer de ambulancewagëns op vrij grooten afstand van elkaar rijden, zoodat door één granaat er slechts één iegelijk getroffen kan worden. Hoofdverbandplaatsen. M. D. S. Deze worden gevormd d|d hoofdkwartieren v|d veldambulances of door een groep veldambulances en worden opgericht op een afstand van 8 K.M. achter de vuurlijn, dus buiten bereik v|h gewone art.-vuur. Op de Hd. V. Pn. vinden de gewonden rust, daar worden zij gevoed en verwarmd en zoo noodig van droge kleeren voorzien, terwijl zij chirurgische operaties ondergaan, die geen uitstel kun nen lijden. Ook worden de gewonden, die geen antitetanusserum hebben gehad, hier rnet dat serum ingespoten. Het zal IJ wel getroffen hebben, dat een vjd eerste dingen, die genoemd worden, zoowel op de V. V. P. als op de Hd. V. P. is „het geven van rust" aan de gewonden. Dit rust verleenen blijkt van buitengewoon veel belang te zijn, want de meeste menschen zijn zóó overspannen en uitgeput, dat zij daaraan ontzettend veel behoefte hebben. Ook het verwarmen en het voordien van droge kleeren is een voorname zaak, omdat gebleken is, dat zoowel uitputting als koude de z. g. shock zeer bevorderen. Ook is geconstateerd, dat een groot aantal lijders, die onder het beeld van shock binnen gebracht werden, door deze maatregelen zeer spoedig in veel betere condities kwamen, zoodat het dreigend levensgevaar daardoor werd afgewend. De gewonden en zieken, die voor evacuatie in aanmerking komen, worden naar het evac. station doorgezonden, anderen worden zoo lang aangehouden tot hun toestand een vervoer daar heen toelaat. De lichte zieken en gewonden, waarvan spoedig herstel wordt '■'erwacht, gaan echter niet naar het evacuatie station en dan ver der naar de vaste hospitalen, omdat, wanneer zij eenmaal van het front verdwenen zijn, het geruimen tijd duurt voor zij daar weder terug zijn. Daarom worden enkele veldambulances speciaal be stemd voor verpleging van dergelijke lijders. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 42