samenstelling met de Infanterie op Java, die niet anders dan toe gejuicht kan worden. Echter gaan we niet met S's denkbeelden accoord, waar hij zegt, dat de moderne B. V. bewapening ook bij de I. V. taak dikwijls goede vruchten zal afwerpen. Immers leert ons de krijgsgeschiedenis, dat de I. V op elk eiland er zijn eigenaardige strijdwijze op na houdt, die ons op onze beurt dwingt daartegenover de meest geëigende strijdmid delen in te zetten. Zoo heeft Atjeh ons kennis doen maken met een vijand, die «aarne uit hinderlagen verrassend optreedt, naast een zich op- bergen in bentings, die waarlijk op meesterlijke wijze zijn ver sterkt. In Korintji zagen we meer speciaal den vijand optreden in zwaar versterkte kampongs. Op Celebes sterke rotsstellingen. Op Borneo een optreden in de oerwouden, waar de vijand, achter de hoornen gedekt, verrassend zijn schot afgeeft. Op Bali en Lombok, naast een zich verdedigen in zeer ge compliceerde versterkingen, een openlijk optreden in massa. Uit het voorgaande blijkt al dadelijk, dat een troepenafdeeling, op moderne wijze bewapend, zooals S. aanbeveelt, van die wa pens onder bepaalde omstandigheden meer verdriet, dan pleizier zal hebben. Wat hebben we toch aan een geweermitrailleur, als we in een hinderlaag vallen, of als we tegen een goed versterkte stelling moeten optornenWat hebben we aan handgranaten, als we een rotsstelling moeten vermeesteren! Daarentegen heeft de mitrailleur goede diensten bewezen tegen de popotans op Bali. Artillerie bleek onmisbaar bij het nemen der kampongs Korintji en der rotsvestingen op Celebes. Daarom blijf ik de meening toegedaan, dat onze Infanterie bij eenig optreden tegen een I. V. moet worden samengesteld en bewa pend, in overeenstemming met het te verwachten optreden van dien vijand. Dus voor elk afzonderlijk geval als het ware een nieuwe improvisatie Dit is tot nu toe steeds gebeurd, waarom dan ons hoofd ver moeid met het zoeken naar een samenstelling a double usage, die toch niet te vinden is. Indien er sprake zou zijn van een troep a double usage, dan zou den we als zoodanig de marechausseé moeten aanmerken. Deze toch hebben hun waarde tegen den I. V. bewezen en van hen mag worden verwacht, dat zij tegen een B. V. bij het optreden tegen zijn verbindingen, dank zij hun groote bewegelijkheid, onschat bare diensten zullen bewijzen. In vredestijd, ook op Java, kunnen zij uitstekend worden ge bruikt voor politioneel optreden bij plaatselijke opstootjes. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 51