Welnu, waarom niet naast de aanbevolen organisatie van S. een voldoende sterk Marechausseékorps opgericht Is het mis schien luxe indien we op de belangrijkste eilanden van onzen Archipel een militaire macht hebben, die het een begeerigen B. V. tamelijk iaslig kan maken Afgescheiden nog van het feit, dat in elk geval een doelmatige dislocatie van de troepen op de B. Bn. reeds een groote mate van preventieve werking moet uitoefenen. Maar hef is waar, nu komen de dubbeltjes aan de orde, en heusch het moet bewondering wekken, dat ondanks onze onvol prezen Hollandsche zuinigheid, nog gezonde hersenen worden gevonden, die de puzzle willen oplossen, hoe Indië te verdedigen a raison van een Kwartje Wellicht ware te overwegen ons daartoe in verbinding te stellen met den beroemden fantast Paul D'lvoi. J. Naschrift. We geven volkomen toe, dat er heel veel waars gelegen is in de stelling van S., dat de bewapening van een troepenmacht zich min of meer moet richten naar de strijdwijze van den (inl.) vijand en schreven in ons art. dan ook reeds, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarbij de g.-mitr. beter thuis wordt gelaten ook voor de hand- en geweergranaten geldt dit. Waar de Inf. op de B. Bn. nu eenmaal ,,a double usage" is, daar ligt het voor de hand ook een bewapening „a double usage" te zoeken. Zoo S. gelijk heeft en een normale bewapening tegen den 1. V. niet bestaat, niet te vinden is, voor elk geval geïmproviseerd moet wordenwelnu, dan is er dunkt ons veel voor te zeg gen, om als normale bewapening,- diè te nemen, welke voor de andere „usage" gewenscht is en tegelijkertijd te zorgen voor een voldoenden voorraad speciale I. V. bewapening, voor zoo verre de B. V. bewapening zich daartoe niet eigent. De groote bewegelijkheid van een mar. brigade, vergeleken met een inf. brigade der Buitenbezittingen, is uitsluitend gelegen in het betere menschen materiaal en de encadreering met bijzonder goede officieren en kader (Zulks dit spreekt van zelf TOT -SCHADE VAN DE GEWONE INFANTERIE). Ander verschil is er niet Voert men het peil der gewone inf. op, door daaruit onverbid delijk el.ce niet meer volle, of waardelooze, kracht te weren 1) en zorgt men voor goede encadreering, dan kan o. i. tegenwoordig Er loopen in onze inf.-ook onder de Javanen, die toch in voldoende mate te krijgen zijn-te veel non - valeurs rond, menschen, die niet meer loopen, laat staan vechten kunnen. De sterkte op papier is er misschien door present, de pensioenslast wordt er door gedrukt, dus—in schijn—de zuinigheid er door bevorderd, maar het tegendeel is natuurlijk het geval 52

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 52