Maar ondertusschen is stemming gemaakt zoodra blijkt, dat iets van artilleristische zijde komt, wordt het met een zeker wantrouwen begroet. Gelukkig zijn er ook schrijvers, die op meer ernstige en degelijke wijze naar middelen gezocht hebben om de bevorderingskansen bij de infanterie te verbetéren het voornaamste der aangeprezen middelen is het wijzigen van de hoogere verbanden van het leger, waardoor het aantal hoofdofficiersplaatsen grooter dan tot dus verre zal worden. O. a. wordt daartoe invoering van het divisie- verband aanbevolen. Nu heb ik al gezegd, dat ik een vlugge bevordering van de officieren natuurlijk niet alleen van die der infanterie-een zaak van groot algemeen belang vind het bijzondere belang van de betrokkenen gaat dus samen met het algemeene belang, maar er zijn nog meer zaken van groot algemeen belang, die zoo maar niet tegenover de zaak der officierspromotie verwaarloosd mogen worden. Kapitein Sieburgh, die in de Dec.- afl. van den vorigen jaargang van het I. M. T. invoering van het divisieverband bepleit heeft, heeft dit ook gevoeld, toen hij schreef „Gaan wij thans „na, welke middelen kunnen worden aangewend om een gunstiger „verhouding tusschen de verschillende rangen in het leven te „roepen. Hierbij dient echter op den voorgrond te staan, dat het „creëeren van baantjes, uitsluitend ter wille van de promotie, be- hoort te zijn uitgesloten." De geachte Schrijver heeft klaarblijke lijk willen zeggen, dat, ook in het geval, dat de promotie der in- fanterie-officieren bevredigend verloopt, er nog genoeg andere redenen van algemeen belang zijn, om invoering van het divisie- verband te wettigen. Dit is ook mijn meening geheel afgescheiden van het vraagstuk der infanteriepromotie is invoering van het divisieverband op grond van zuiver militair-organisatorische over wegingen noodzakelijk, maar het is de vraag, of de vlag der infan terie promotie de meest geschikte is om de lading van het divisie verband in veilige haven te brengen. De meeste schrijvers over het onderwerp divisieverband infanteriepromotie hebben het als een van zelf sprekende zaak aangenomen, dat de commandanten van de door hen voorgestelde divisiën uitsluitend uit de hoofdofficieren der infanterie afkomstig zijn, evenals de commandanten onzer tegenwoordige gemengde eenheden (1). M. i. 2) is dit niet een van zelf sprekende zaak, want het geldt hier niet het bezetten van een infanteriecommando, maar van het commando over een uit de vier wapens bestaande eenheid. En nu is het heel merkwaardig, dat, terwijl de commandant van het geheele leger tot alle wapens kan behooren, de commando's over Theoretisch is het mogelijk een niet tot de inf. behoorend hoofd officier voor afdeelings- levens brigadecommandant in aanmerking te brengen, maar dan zijn bijzondere maatregelen noodig. Voor zoover ik weet, is Generaal de Greve de eenige geweest, die niet tot de inf. behoo- rende, een brigade heeft geeommandeerd. 2) We deelen deze meening volkomen. Red. 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 58