61 Vraag 2. (1 uur). Geef schetsen van een schans in hoog terrein, bestemd voor 1 compagnie infanterie en 2 secties mitrailleurs, Voor de schuilplaatsen enz. kunt gij beschikken over bamboe en klapperstammen (dekkingen moeten geschikt zijn tegen vuur uit veldge schut). Vraag 3. (1 uur). Op welke wijze wordt de stormvrijheid verkregen: a. bij forten met natte grachten, b. bij forten met droge grachten, (zoowel overdag als 's nachts). Vraag 4. (zie schets). Tijd 3/4 uur. Gegeven: de vertikale doorsnede van een dijklichaam met sloot en de verticale projectie APQR van een emplacement (breed 2V2 M) met even breede oprit (1/5). Gevraagd: de horizontale projectie van emplacement met oprit en be grenzende zijvlakken. Ingraving in 't dijklichaam 2/1, ophooging buiten het dijklichaam 1/2. Hulplijnen laten staan. MALEISCH. Vraag 1 (3/4 uur). Vertaal in het Maleisch (zonder Maleisch letterschrift). Toen ik nog niet lang officier was, kreeg ik bevel op reis te gaan naar Indië en werd de vertrekdag vastgesteld. Daarop maakte ik mij ge reed (1), nam afscheid van mijn ouders en stapte in den trein om naar Amsterdam te gaan. Verscheidene vrienden waren daar reeds gekomen. Niet lang daarna vertrok het schip. Ik liet veel vrienden achter, terwijl ik in Indië nog geen vrienden had. Dat was de reden dat ik een weinig be droefd (2) was. Toen wij het kanaal (3) verlieten, werd de wind sterker (4) en velen werden zeeziek. We gingen in de richting van Southampton, doch eerst toen we daar waren aangekomen, voelden we ons prettig. Na nog meer dere plaatsen te hebben aangedaan (5), kwamen we eindelijk te Padang en daarna te Batavia. (1) gereed langkap (2) bedroefd doekatjita (3) selat; (4) sterk kentjang (5) aandoen singah. Vraag 2 (3/4 uur). Over te brengen in Maleisch letterschrift: Pada soewatoe hari ada saorang jang mendjoewal kampoengnja kapada saorang jang lain, dan orang jang membeli kampoeng itoe tatkala diperbaikinja tempat itoe, dapat dalam tanah disitoe beberapa tempajan emas jang dari pada dahoeloe kala ditanamkan orang jang mendjoewal kampoeng itoe, laloe mentjeriterakan chabar ini padanja, maka orang jang mendjoewal berkataemas itoe boekan hartakoe, karena akoe boekan menanam emas itoe dan akoe mendjoewal kampoeng kapadamoe bahoewa itoe oentoeng angkau dan barang jang ada dalam kampoeng itoepoen angkau jang em- poenja dija djoega, maka orang jang membeli kampoeng dari padanja ber kata: akoe membeli hanja kampoeng sadja boekan emas itoe koebeli, maka emas itoe poenjamoe djoega, maka kadoeanja tijada menerima emas itoe dengan berbantah-bantahan antaranja hata maka kadoeanja pon pergi kapada radja. Vraag 3 (tijd: 1 uur). Nevengaande Maleische brief over te brengen in Latijnsch schrift. NEDERLANDSCH. tijd H/4 uur. Maak een opstel over een der volgende onderwerpen I. Stakingen in Indië. II. De beteekenis van de automobiel voor het leger. III. Nederland en België na den Europeeschen oorlog.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 61