69 terwijl op de kortere afstanden de bediening getroffen zou kunnen worden door de springstukken, 3de. zelfs bij een strooivuur is de Gr. in liet voordeel, aangezien de uitwerking van een G.K. voor een groot deel afhankelijk is van de springhoogte, terwijl de Gr. met een gevoelige schokinrichting steeds zijn volle rendement geeft, „„-im, 4de bii de G.K. zal van een verhoogen van het rendement moeilijk sprake kunnen zijn; de Gr. heeft zijn hoogste ontwikkeling nog met bereikt, hetgeen in verband met het streven naar verhooging van dracht van zeer veel belang is. Hij wijst verder op de moeilijkheden verbonden aan den aanmaak van meerdere soorten van munitie voor eenzelfde geschutssoort, aan de muni tievoorziening in het gevecht enz en verkiest daarom liever een projectiel, dat tegen allerlei doelen met succes kan worden gebruikt, boven dat, hetwelk, zij het ook met grootere uitwerking tegen enkele weinig voorkomende doelen kan worden gebezigd. Voor het inf. geschut wenscht hii echter een groot aantal G.K. en K. Voor legers met een geringe hoe veelheid art. acht hij, in verband met het gevaar verbonden aan het ontijdig springen van den Gr. in de ziel, het gebruik van vele Gr. niet gewenscht Ook voor lndië is dit vraagstuk van zeer groot belang, bij de oplossing waarvan de invloed, welke het terrein uitoefent, niet uit het oog moe worden verloren. Uitgemaakt zal dienen te worden, of in verband met het berg- en het veelvuldig voorkomende bedekte terrein, het schieten op gr. afstanden wel regel zal zijn. O. i. niet, hetgeen dus zou wijzen op een meerderheid van het aantal G.K.; aan den anderen kant eischt het gebruik tegen bedekte terreinen (kampongs) in verband met het geboomte, juist Gr omdat de kogels van de G. K. teveel door de takken en stammen worden ongevangen. Zal het bedekte terrein ons niet noodzaken de art. ot ver naar achter, waardoor de verbindingen zeer worden bedreigd en de Gr. het geschikste projectiel wordt, óf op zeer korten afstand van den vijand in een kampongrand op te stellen (men denke aan de manoeuvres van de 4de Brigade om en nabij Tasikmalajat waardoor juist het gebruik van den G. K. (gevaar van terug springende stukken van den GrJ en van de K. op den voorgrond treedt? Ook het gevaar verbonden aan ontijdige springers in de ziel in verband met de geringe geschutreserve, welke wij bezitten dient ernstig in over weging te worden genomen. In Die Entwicke'ung des Kraftfahrwesens im französischen Heere wahrend des Krieges" wordt vermeld, welke diensten de auto's in Fr. hebben gepresteerd. Het aantal dezer voertuigen nam dan ook toe van 1701 tot 10000, waarin niet zijn begrepen de Eng. en Amerik. auto s; 1400 afd. werden geformeerd met een totaal van 2500 off. en 115000 chauffeurs en arbeiders. De geheele auto-industrie werd belast met de leverantie, terwijl de nul. werkplaatsen de herstellingen verrichtten. De aanmaak van auto s voor particuliere doeleinden was verboden. Belangrijk voor de Telegr. afd. is een artikel. „Die mehrfache Ausnut- zung von Fernsprech- und Telegraphenleitungen in Felde. Camouflage" handelt over de belangrijkheid van dit oorlogsmiddel, een desbetreffend handboek wordt voor een modern leger zelf noodzake lijker geacht dan een schietvoorschrift. Gewezen wordt op de moeilijkheid de vreemde voorwerpen" in het terrein onafhankelijk van den tijd van den "dag onzichtbaar te doen zijn; de schaduw toch wisselt met eiken nieuwen zonnestand. Rechte lijnen, hóeken en wagen- en voetsporen moeten worden vermeden, aangezien zij de aandacht trekken. Het onderscheid tusschen strategische en tactische camouflage is ons niet recht duidelijk, alleen zullen bij een voorgenomen strategische han deling de te maskeeren voorwerpen grooter van omvang zijn. Beschreven wordt de aanleg van een schijnlandingsterrein, het mas keeren van spoor-en straatwegen, terwijl meer uitgebreid wordt behandeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 69