73 de hoofdstad van een land op de operatiën kan uitoefenen2)gelukkig wist Joffre zich aan dezen invloed te onttrekken en weigerde hij einde Aug. 1914 voor de verdediging van Parijs 3 actieve legerkorpsen af te zonderen. „Si les armées sont victorieuses, Paris sera sauvée et si les armées sont vaincues Paris succombera, même protégée par trois corps d' armée". Van deze episode van den oorlog is wel het belangrijkste feit, dat de Fr. troepen na gedurende 10 dagen steeds te zijn terug getrokken, nog in staat waren plotseling tot het offensief over te gaan. Men moet niet vergeten, dat voor den troep een terugtocht altijd een „gedwongen" terugtocht iseen andere—en is deze zienswijze eigenlijk ook niet de juis te? bestaat voor hem niet. Een uitgebreid artikel over „Der Durchbruch bei Flitsch", waarin eenige beginselen van den bergoorlog worden besproken, is een bestu deering waard. Schr. verzet zich tegen het dogma, dat het bezit van de hooge punten van het meeste belang is. „Es gibt in der Heer- führung und in der Truppenführung keine starren, unbedingt geitenden Lehrsatz e." Evenals in alle terreinen zal de verdediger ook in het gebergte zich rekenschap moeten geven, welke moeilijkheden de verschillende terrein gedeelten voor den v ij and zullen opleveren. Op die moeilijke gedeel ten kan de bezetting geringer zijn, dan op de meer toegankelijke. Ook de aanvaller zal in de eerste plaats op de gemakkelijke naderingswegen zijn troepen samentrekkenevenwel mag de verdediger nooit uit het oog ver liezen, dat wellicht pogingen in het werk zullen worden gesteld verras send aan te vallen tegen minder gemakkelijk aan te grijpen stellinggedeelten. Journal of the United States Artillr. Dec. '20. In een zeer belangrijk artikel omtrent de kustverdediging komt veel voor, dat nagenoeg zonder wijziging, voor de verdediging van Java kan worden toegepast. Behalve eenige artikelen over ballistiek en over het vuur van het anti-luchtvaartgeschut treffen we nog iets aan omtrent spoorweg art. Het blijkt daj de techniek thans in staat is spoorweggeschut te con- strueeren, dat aan de eischen voldoet. Deze eischen zijn le. mogelijkheid tot het geven van voldoende elevatie, teneinde de vol le capaciteit van het kanon te kunnen benutten en tot het geven van zoo groot mogelijke zijdelingsche richting, liefst 360° 2e. het geschut moet spoedig zijn op te stellen en gemakkelijk zijn te verplaatsen 3e. de verplaatsing moet over het grootste deel van het Amer. spoor wegennet mogelijk zijn; 4e. de vuursnelheid moet gelijk zijn aan die van een kanon met een vaste opstelling; 5e. het geschut moet op een andere wijze kunnen worden vervoerd t. b. v. het gebruik bij het veldleger. Alg. Schweiz. Mil. Zeitung. 22 Jan.'21. Uit een studie omtrent „Ecoles centrales" zij het vergund eenige aanhalingen te doen, wier waarde voor alle legers steeds groot zal blijven. „La troupe valant ce que vaut le chef, il est capital d'apporter Ia plus grande attention a la preparation militaire du commandant qui est leprès du soldat, du futur capitaine". Schr. vindt het verder in de eerste plaats noodig, dat er in het leger heerscht „l'unité de doctrine". „N'est-ce pas la le but capital a atteindre a l'heure présente? Celui auquel doivent tendre tous les offorts?" en 2) Men leide hieruit niet af, dat Bandoeng, wellicht ook zulk een groote rol zal spelen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 73