76 drukken. „C'est que tous ces anciens dominateurs et presseurs du peuple sentent parfaitement dans leur instinct que ie service militaire est la cause principale de leur dechéance". Technik und Wehrmacht 11de en 12de Heft. '20. Uit het artikel „Sic- herheitsbestimmungen für das Schieszen aus Geschützen und Minenwe- fer" blijkt, dat bij de schietoefeningen het schieten over eigen troepen plaats kan hebben; terecht wordt dan echter gëeischt, dat alle voorzorgs maatregelen tegen ongelukken worden genomen, o. a. wordt de invoering van een oefeningsgranaat verlangd, welke niet in scherven uiteen springt, doch slechts een duidelijk waarneembare rookwolk ontwikkelt bij het springen. De studie omtrent de 30,5 cM. Mr. wordt bëeindigd, terwijl in „Der französische mil. Wetterdiest" het een en ander wordt vermeld omtrent het luchtonderzoek ten dienste van den luchtvaartdienst en t. b v de art. Gen. Schwarte bespreekt in het kort „Eine Episode aus dem Welt- kriege" van Adm. Vollerthun, die den strijd om Tsingtau beschrijft. Van belang is te weten, dat de Jap. tegenover deze plaats zijn opgetreden met 50000 man (niet inbegrepen 13000 man voor beveiliging van de verbin dingen) en 160 kanonnen w. o. ook 20-24-28 cM. Hw. en Mr. en verder een vrij groote vloot. Het artikel zal worden vervolgd." Uit de „Mitteilungen" moge worden vermeld, dat men erin geslaagd is met de heliograaf geheime teekens te geven, door alleen van de onzicht bare infraroode stralen van het spectrum gebruik te maken. De zichtbare stralen worden aan het ontvangstation door een lichtfilter geabsorbeerd de infraroode worden door een paraboolspiegel opgevangen, werken in op een thermó element, waardoor een thermo-electr. stroom wordt opge wekt, welke op zijn beurt in verbinding met een relais, de teekens over brengt. Het toestel schijnt in de practijk zeer goed te hebben voldaan. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 76