maar toch handelde hij met de grootste energie onder het motto „het leger moet het hebben." Dat zijn middelen niet altijd wettig waren, was dikwijls niet te vermijden. De interne toestanden van T. waren nu eenmaal anders dan die van een anderen staat Men ieze Von Sanders er eens op na het is dikwijls ongelooflijk, wat hij meedeelt. Daarbij werden de troepen voortdurend heen en weder geworpen. Deze man heeft voor het leger gedaan, wat hij kon en waartoe T. toestanden en verhoudingen hem in staat' stelden eveneens is hij de man, die de verpleging van Constantinopel zoo schitterend geleid heeft. Had men Hakki Bey niet gehad, dan had het leger gebrek aan alles gehad, had het nog meer gebrek geleden dan het reeds deed, terwijl Constantinopel verhongerd zou zijn. Met deze toestanden voor oogen en met de voorliefde van Enver Pascha voor eene herovering van Bagdad boven een versterking van de Gaza-Berscheba linie, was het wenzenlijk geen wonder, dat dit front ten zeerste werd veronachtzaamd. Evenmin behoeft men zich te verbazen, dat Von Kress daardoor niet in staat was om dit front met kans op succes te verdedigen tegen het uitmun tend voorbereide leger van Allénby. Van Adana in Klein-Azië begint de spoorweg, die zich bij Aleppo (Haleb) splitst naar Mosoul en verder naar Bagdad (toen ter tijd nog niet zoo ver gereed) en naar den Hedjaz over Homs, Damascus en Maan evenwijdig aan den O. grens van Palestina. Deze Hedjaz spoorweg heeft eenige vertakkingen en wel naar Tripoli (Syrië), naar Beiroet en naar Haifa. Deze zijlijn naar Haifa splitst zich wederom in een spoorlijn over Berscheba naar El Andja, welke laatste wordt gesneden door een lijn Jeruzalem Jaffa. Met deze laatste lijn zijn verbonden Beit Hanoen (10 K. M. ten N. van Gaza) en Huv. Het lijntje naar Huy was eerst 26 September '17 voltooid. Het Gaza-Berscheba front kon dus worden bediend door 1 spoorlijnen met enkelspoor en geringe capaciteit, hetwelk nog verergerd werd door de fectoren, reeds boven voor de Anatolische spoorwegen medegedeeld. „Die damaligen Verluste in Asien waren hauptsachlich be- gründet in der Konzentrierung der Armee zur Schutze der Haupt- stadtund in dem Mangel an fertigen Bahnen zur kau- kasischen, mesopotamischen und Sinaffront, wordurch rechtzeitiger Nachschub an die gefahrdeten Stellen unmöglich wurde." (Ober- hummer). De wegen door Palestina waren aanvankelijk slechts karavanen- wegen. Langzamerhand werden deze verbeterd en verkreeg men vrij goede verbindingen, die zelfs autoverkeer toelieten. Zoo werd Gaza verbonden met Jeruzalem en El Ramleh en Berscheba met Hebron en Jeruzalem. Deze hoofdrichtingen werden onderling 9 Verbindingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 9