Gebrek aan handelservaring. Eenig bedrijfsleider zit op zijn kantoor. Snort een auto voor; een mijnheer wordt aangediend, treedt binnen is reiziger voor de {irrna „Ja, ik kom alleen maar even aanloopen, misschien is er iets noodig ik ben pas in dienst bij de firma en wilde gaarne mijn opwachting bij U komen maken. Bovendien heeft de firma een paar pracht van draaibanken zeilende, een heel mooie fraisbank in de stand staan, ook heel vooideelig te koopen staal voorraad, mogelijk, dat van een of ander gebruik kan worden o-emaakt. Staat U mij toe te rooken Mag ik U misschien ook offreeren Zoudt U misschien even mee willen rijden naar de magazijnen, dan kunt U zich zelf overtuigen, met de auto kost het slechts een half uurtje." De bedrijfsleider tracht te betoogen, dat er momenteel aan geen van de genoemde artikelen behoefte is, maar vindt het tegenover den correct optredenden reiziger niet aardig, zoo maar afte wimpelen. Bovendien is het een verzetje Hij gaat mee, bekijkt de fraisbank vindt het inderdaad een mooie bank. Uitvoerig worden de voordeelen van dit moderne stuk aan het licht gesteld. Hij zal er nog eens over denken. Op zijn kantoor teruggebracht, overweegt hij nog eens och, die lui moeten ook hun best doen en feitelijk kunnen we zooiets ook wel gebruiken. Hij klimt in zijn penhouder, wijdt in den breede uit over overkropt zijn met werk, over de verlichting daarin, welke een fraisbank zou geven, over moderniseering, over het mo menteel zeer voordeelige aanbod enz. En de machtiging tot aan koop wordt verkregen. Of wel men heeft wérkelijk behoefte aan een machine en vraagt offerte bij verschillende firma's. Prijsopgaven komen binnen de een tweemaal zoo duur als een andere. Echter is die duurdere een gerenommeerd merk, met alleenvertegenwoordiging van de firma. Nu stelt men er prijs op diè machine aan te schaffen en omdat het prijsverschil zoo groot is, wordt nogmaals geschreven cn daarop gewezen. Komt een brief retour, waarbij de fiima ver ontschuldigingen aanbiedt er was verzuimd te vermelden dat de genoteerde prijzen met 30% waren verlaagd. Dit demonstreert, hoe firma's handel drijven, in het bijzonder als zij alleenvertegenwoordiging hebben en het voor het Gouver nement is. Men zal zeggen, nu ja, zulke dingen komen overal voor—-en dit geven we toe. Echter in het particuliere voelt men zulke tekort komingen al spoedig aan den lijve. Nog kan men aanvoeren, dat het uitzonderingen zijn dat, als men de weerspraak hoort van de personen, die zulke fouten worden aangewreven, de toedracht er heel anders uitziet. Wel de bovengenoemde gevallen zijn fictief, raken slechts na aan de praktijk, zooals gezegd maar overeenkomstige gevallen 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 23