zijn geen uitzondering en de weerlegging van vele zulke gevallen is tegenover niet-insiders zoo gemakkelijk. Verbetering is noodig en dringend Dit te bereiken is de uitsluitende bedoeling van bovenstaande regelen. R. N. HAREMAKER. BANDOENG, Februari 1921. BERICHTEN WISSELING TE VELDE. (Vervolg). Radiotelegrafie. Er is nog een speciale toepassing van de telegrafie n. 1. het peilen van vijandelijke radiostations, teneinde daaruit bepaalde gevolgtrekkingen te kunnen maken. Met behulp van een zeer een voudige en ook te velde goed bruikbare inrichting kan men vrij nauwkeurig de richting bepalen, waarin zich een ander radio station bevindt. Doet men'dit uit twee verschillende punten en zet men die richtingen op een kaart uit, dan geeft het snijpunt ongeveer de plaats van het gezochte station. Waar men verder uit de toon en de sterkte vai^ het geluid kan opmaken of het een station is ingedeeld bij den staf van een Leger, Legerkorps of Divisie, weet men uit de plaats van het station ook de plaats van den staf. Vooral als dan nog in de nabijheid van de gevonden plaats een dorp, kasteel of i. d. lag, was men vrij zeker de plaats van den Staf gevonden te hebben. Als regel volgde daar dan een bommenaanval op. Het zal dus zaak zijn de ingedeelde radiostations niet te dicht bij den Staf op te stellen. .Geheimschrift. Voor radio en aardtelegrafie is bijna uitsluitend geheimschrift toegepast. Maar het ontcijferen heeft een dusdanige trap van ontwikkeling bereikt, dat men S. zoowel in Duitschland als En geland verzekerde, dat e 1 k geheimschrift binnen eenige dagen ontcijferd kan worden. In het D. leger was die ontcijfering onge veer als volgt ingericht. Bij den Staf van een Leger waren een aantal offn. ingedeeld, die zich elk in een bepaald systeem van cijferschrift specialiseerden. Werd er nu een telegram ter ontcijfering toegezonden, dan kreeg elk één exemplaar en ging na of het tot zijn systeem behoorde. Was dit niet het geval, dan stuurde hij het terug, was het wel zoo dan zette hij zich aan het ontcijferen en naar het schijnt meestal met succes. Hoe is het Ind. leger voor dit deel van zijn oorlogstaak voor bereid 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 24