e Berichtenwisseling bij de Cavalerie. I Telefonisch. Alleen de legercav. beschikt over een zeer bescheiden hoe- veelheid telef. mat. Persoonlijk juich ik dit toe, aangezien ik telef. verbindingen voor de Cav. uit den booze vind Zij z;d zich als regel zoo vlug verplaatsen, dat het van telef. verbinding meer last, dan pleizier zal hebben. Op kleine afstanden kunnen beter ordonnansen gebruikt worden, op groote afstanden is er toch geen materieel genoeg beschikbaar. Het middel voor de cav. is draadlooze telegrafie of telefonie, andere goede middelen zijn er niet. II Optisch. Als bij de Inf. (Zie b. II). f. Berichtenwisseling bij de vliegafdeelino- In de naaste toekomst zal de Vliegafdeeling zeer waarschijn lijk over de noodige toestellen voor radiotelegrafie en (<->f) tele fonie beschikken. Deze toestellen zullen echter door personeel van de vliegafdeeling bediend worden en dit is een zeer groote fout. In de eerste plaats omdat daardoor de eenheid van opleiding en opvatting verloren gaat, zoodat de goede berichtenwisseling geschaad wordt. Immers degene, die het toestel in het vliegtuig bedient, moet zijn bericht zenden naar een of ander toestel op de aaide, als regel wel ingedeeld bij een Brig, staf of bij de art. die laatste toestellen zullen bediend worden door perconeel va.i de radio-afdeeling. Daardoor bestaat ei zeer groote kans op verschil van opvatting omtrent het seinverkeer- seint u c h t is uitgesloten, want de radioman in de lucht heeft niets te maken met de voorschriften en bepalingen of orders gegeven door den leider van het radioverkeer op den grond. Ik preek hier niet voor eigen parochie, de practijk heeft 'bewezen, dat er niets van terecht komt, tenzij er eenhoofdige leiding is, een vorm van opleiding, één opvatting omtrent de voorschrif ten. Maar zal men zeggen de marconisten op de schepen hebben toch ook met allen eenzelfde opleiding gehad. Volkomen juist, maar het radioverkeer ter zee bewijst dan ook, dat die toestand verre van ideaal is. Herhaald elkaar storen", veelvuldig navragen zoodat het soms heel lang duurt voor een bericht over is enz.' enz. zijn aan de orde van den dag. In de tweede plaats is een gescheiden opleiding onnoodig duur en eischt onnoodig veel personeel. De kosten zullen onge veer het dubbele bedragen van één gecentraliseerde opleiding Ju6t onderwiizend personeel ook de dubbele sterkte zal hebben. Twee omstandigheden, die op zijn zachtst uitge drukt, hocgst ongewenscht zijn. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 10