vuurmonden. De korpsen legerden gedeeltelijk in de suiker fabriek ten Z. van het dorp, gedeeltelijk bivakkeerden zij, o. a. de rijdende batterij, op liet omliggende terrein. De Engelschen voelden zich geheel veilig, en waanden de Duitschers mijlen weg. Alhoewel er in den omtrek van Compiègne schermutselingen met den vijand hadden plaats gehad, waren de Engelschen, ook al in de meening verkeerende, dat alle bruggen over de Oise vernield waren, voor geen gevaar beducht en overtuigd, dat zij een ongestoorde nachtrust zouden kunnen genieten. Verscheidene officieren betrokken kwartier in het dorp zelf, waar zij evenals hunne soldaten door de bevolking hartelijk werden verwelkomd. Ook deze wist niets omtrent den vijand. Reeds meermalen hadden de wildste geruchten in het dorp de ronde gedaan, zonder dat zij door de feiten waren bevestigd, zoodat er verder weinig acht meer op werd geslagen. Toen dan ook 's avonds een landbouwer te paard door het dorp kwam en de snelle nadering van den vijand berichtte, on der bijvoeging, dat het bosch van Compiègne zwart van vijanden was, werd hij door niemand geloofd, nóch door de boeren, noch door de Engelschen. De jobsbode verdween, hoogst gebelgd over zooveel ongelo vigheid, in de duisternis. De nacht verliep rustig. Den anderen morgen, den len September, om 5 uur blies de reveille. Er hing een dikke mist, zoodat men slechts een paar passen voor zich uit kon zien Tegen half zes begon de mist wat op te trekken de man schappen maakten zich op dat uur juist gereed het ontbijt te nuttigen, toen plotseling een schot over de vlakte dreunde. On middellijk daarop sloeg een granaat in, gevolgd door een hevig vuur zoowel uit N. als O. richting. Alarm De overvalling was volkomen. Gebruik makend van de mist en de zorgeloosheid van den vijand, waren de Duitschers het bivak zoowel uit N. als O. richting genaderd, om bij het helder worden het vuur te openen. Een batterij stond op 800 M. van het bivak in stelling. Een gedeelte van de D. troepenmacht had zich ten N. tot het gevecht ontwikkeld. De uitwerking van het Artie, vuur was geweldig. Reeds de eerste goed gerichte schoten maaiden de paarden, die reeds op getuigd, aangespannen en voor den afmarsch gereed stonden, neder. In enkele minuten stond er geen paard meer overeind. Enkele zwaar gewonde dieren renden bloedende rond om eenige oogenblikken later neer te storten in een korten doodstrijd. Wat niet dood, of doodelijk gewond was, rukte zich los en verdween. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 16