met een enkele patrouille, de voeling met den vijand te onderhouden. Het Engelsche detachement had in den omtrek van Com- piègne aanraking met de Duitschers gehad. Door de voeling geheel te verliezen, kreeg het geen kennis van den snellen opmarsch der tegenpartij. 2e De aanwezigheid van een belangrijke terreinhindernis, als in dit geval de Oise, tusschen eigen- en tegenpartij bij het ingaan van de nacht, heeft alleen dan voordeelen, wanneer alle overgangen onbruikbaar zijn gemaakt of worden bewaakt. De Engelschen vertrouwden voor hunne veiligheid op de aanwezigheid van een rivier, waarvan zij de overgangen vernield geloofden. 3e. De gewone veiligheidsmaatregelen moeten ten allentijde worden getroffen. Had het detachement te Néry voor een directe beveiliging zorg gedragen, dan zou het niet mogelijk zijn geweest, dat een D. batterij op 800 M. terzijde van het bivak onbemerkt in stelling was gekomen. 4e. De officieren behooren ook in een bivak bij den troep. Hoe aanlokkelijk het ook moge zijn in een dorp kwartier te betrekken, wanneer de omstandigheden voor den troep bivakkeeren noodig maken, moeten de officieren deze wijze van legeren met hun troep deelen. Achteraf is niet te zeggen in hoeverre de schadelijke ge volgen van de overvalling zouden kunnen zijn verminderd, wanneer alle officieren bij den troep waren geweest. Zeker is het evenwel, dat de aanwezigheid van de officieren der rijdende batterij in het bivak oorzaak is geweest, dat deze zich in de zoo uiterst hachelijke positie, waarin zij door de overvalling was geraakt, met eere en succes heeft kunnen handhaven. 5e. In de meest kritieke omstandigheden te velde kan door tastend en moedig optreden nog redding brengen. Deze kleine episode uit den jongsten oorlog leert dus weer, dat alom erkende waarheden op tactisch gebied in de werkelijk heid dikwijls worden vergeten. Laten wij daarom ook uit dit voorbeeld van de practijk de noodige leering trekken. Wie zich aan een ander spiegelt, 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 19