POLITIEK EN LANDSVERDEDIGING. Een oorlog is het uitvloeisel van de staatkunde, vormt het laatste middel van deze om haar wil aan de tegenpartij op te leggen, dan wel om zich aan den wil der tegenpartij te onttrek ken. De landsverdediging, de organisatie en samenstelling van de weermiddelen behooren dus nauw met de door het land te voeren politiek samen te hangen. Uitgemaakt zal moeten worden, welke politieke tegenstanders men heeft; het is mogelijk, dat men deze te kwader ure met de wapenen in de hand tegenover zich zal zien staan. Hoe meer de groote belangen van een land over de wereld verspreid liggen, des te meer aanraking met vreemde mogend heden, des te meer kans op wrijving zal er bestaan. Is het betrokken land machtig, dan zal het zich kunnen en dienen te wapenen tegen mogelijke conflicten met meerdere mogendheden in combinatie met elkaar Vandaar, dat Engeland tot op heden zijn vloot steeds een zoodanige sterkte heeft ge geven, dat het de overmacht had over iederen mogelijken tegen stander, zelfs over een combinatie van twee derzulke. Is het betrokken land echter minder machtig, minder kapitaal krachtig, dan zal het zich moeten beperken tot een zoo goed mogelijke uitrusting tegen den meest waarschijnlijken tegenstan der, die het in de eerste jaren tegenover zich zal kunnen hebben. Kan die uitrusting nauwelijks, of niet, voldoende worden geacht, dan zal zulks vanzelf ook de te volgen staatkunde ten zeerste beïnvloeden en oorzaak zijn, dat het rijk slechts staatkundig- defensief zal kunnen optreden. Bij de keuze in samenstelling enz. van de weermacht van een minder machtig land zal alzoo slechts rekening worden gehou den met den meest waarschijnlijken tegenstander, waarbij dus de politieke constellatie in al de gebieden, waarin de groote belangen van het rijk liggen in het oog zal zijn te houden. Wij b v. zullen wijs handelen nauwkeurig het oog gevestigd te houden op de politieke verhoudingen tusschen de verschillende rijken, welke om N.-Indië liggen. Na den grooten oorlog valt in dit opzicht te constateeren een zeker antagonisme tusschen Engeland en Amerika, tusschen S. bedoelt Ned.-lndië. Red. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 1