zou dit personeel kunnen afstaan. De O. v. G. vindt op de Verz. PI. voldoende werk, al is het alleen maar, dat hij aan de ge wonden een antitetanusserum-injectie toedient, wat anders op de V. P. moet gebeuren. Verder behooren op de Verz. PI. aanwezig te zijn een of meer theekarren en een keukenwagen, omdat de M. G. gelaafd en gevoed moeten worden. Al zijn deze menschen licht gewond en kunnen zij de Verz. PI. loopende bereiken, dan moet men toch niet uit het oog verliezen, dat zij hoogst vermoeid en hongerig zijn en ook aanspraak hebben op onze hulp. Evacuatie-station. Van zeer veel belang is de plaats, waar een E. st. wordt op gericht en omdat die plaats aan versch. eischen moet voldoen, kost het dikwijls veel moeite die te vinden. De eischen, die de Eng. daaraan stellen zijn: le. een verbinding door middel van goede autowegen m.h. front. 2e. een behoorlijke verbinding per spoor met het achterland. 3e. beschikking over ruime gebouwen, of, over voldoende ruimte om tenten of barakken te kunnen opslaan, en 4e. voldoende water. De belangrijkste eisch, waarmede rekening moet worden ge houden is de aanwezigheid van communicatiewegen met de H. V. Pn., die voor auto's berijdbaar moeten zijn. De berijdbaar heid geeft met het oog op het ziekentransport den doorslag bij de keuze. Men zal dan ook liever een E. St. oprichten op een plaats, die wat verder van de Hd. V. P. verwijderd is, maar over goede verbindingswegen beschikt, dan daarvoor een meer dichtbij gelegen oord uit te kiezen met slechte communicatiewegen. De Engelschen spreken van een „Casuality Clearing Station" wij van een Evac. station, terwijl de Amerikanen daaraan den naam geven van „Evacuation hospital." In den loop van den oorlog is gebleken, dat de laatste naam de juiste is. Het moet zijn een hospitaal, al is het dan ook een mobiel hospitaal, dat aan vrij hooge eischen moet voldoen. Dit hebben de Engel schen ingezien. In hun E. St. geschiedde de verpleging door pleeg zusters, er waren behoorlijke hospitaalbedden, 't geheel was electrisch verlicht, terwijl men er een uitstekend ingerichte ope ratiekamer met voorbereidingskamer, Röntgeninstallatie en labo ratorium aantrof. Nu zal men mij wel tegenwerpen, dat dit natuurlijk het gevolg was van den loopgravenstrijd, waardoor er weinig beweging in de legers kwam. Dit is ook wel zoo, maar dat neemt niet weg, dat afgezien hiervan de beteekenis van het E. St. een groote verandering heeft ondergaan. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 21