Zooals reeds hiervoren vermeld, wil men tegenwoordig de gewonden, die geopereerd moeten worden, zoo snel mogelijk naar het E. St. brengen zonder oponthoud onderweg. Hieruit vloeit van zelf voort, dat het E. St. voor die taak dan ook be rekend moet zijn. Tot nu toe bestaat bij ons het streven dergelijke lijders zoo spoedig mogelijk naar de concentratiehospitalen door te zenden, maar m. i. rijst terecht de vraag, zal dit mogelijk zijn Waar ons spoorwegnet vrij ijl is, de banen bijna overal enkel spoor hebben, in die banen veel kunstwerken aanwezig zijn, die gemakkelijk door vliegtuigen onbruikbaar gemaakt kunnen wor den, om niet eens van de aardschuivfngen te spreken, die zelfs in vredestijd optreden, dan behoeft het wel geen betoog, dat op een geregelden afvoer naar de Concentratie Hosp. niet steeds gerekend zal kunnen worden. Zelfs al is de baan intact, dan heeft er zooveel vervoer voor aanvulling van munitie, enz. van het achterland naar het front plaats, dat van een transport in tegenovergestelde richting over het enkel spoor wel weinig zal kunnen komen. M. i. moet met deze feiten ernstig rekening worden gehouden en het E. St. dan ook meer zijn dan een verzendingsplaats van zieken en gewonden. Toch zal zoo'n E. St. mobiel moeten blijven, zoodat het gemakkelijk verplaatst zal kunnen worden; geschiedt dit, dan moeten de nog niet geëvacueerde lijders in de barakken en gebouwen achter blijven en krijgt het vroegere E. St. den naam van Nood-hospitaal. Om aan den eisch van mobiliteit te kunnen voldoen, hebben de Eng. steeds 3 lorries bij het E. St. gereed staan om de geheele inrichting te kunnen opladen en verplaatsen- Waar gedurende den opmarsch der troepen door de V. Sn. in de kantonnementen en bivaks ziekenverblijven worden op gericht, kan op deze formaties gedurende en na het gevecht voor de vervulling van die taak niet meer worden gerekend, doordat zij andere gewichtiger functies hebben te vervullen Daarom moet m. i het E. St die functie vervullen. Ik heb hier nl. niet zoo zeer op het oog de zware zieken, die als zij niet vervoerbaar zijn in de Veldhospitalen kunnen worden verpleegd en anders naar de C Hn. worden doorge zonden, maar voornamelijk op de lichte zieken- Deze moeten niet naar de C. Hn. worden geëvacueerd, maar op het E. St- worden aangehouden tot hun herstel, dat binnenkort is te verwachten. In ons Voorschrift wordt dit punt wel aangeroerd, maar de samenstellers voelen er meer voor de lichte zieken door te zenden naar het achterland. In punt 215 staat o. a. „Als regel wordt echter wat vervoerbaar is doorgezonden." Evenmin als men bij den opmarsch dit soort zieken dadelijk terugzendt, maar ze met den B. T. mee laat loopen of rijden, dan wel ze bij het 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 22