ziekenverblijf aanhoudt, moet men die zieken van het front weg sturen, wanneer de troepen in actie zijn. De Eng. zeggen zeer terecht, „heeft men ze eenmaal geë vacueerd, dan is men ze voor geruimen tijd kwijt" en dat moet worden voorkomen. M. i. moet dan ook het karakter van ons E. St. veranderen en moet de uitrusting ervan geheel worden herzien. Ik bepleit hier ernstig de toevoeging van een volledige uitrusting voor een operatiekamer (c. q. tent of barak) met mo biele Röntgeninrichting, waarvan de motor tevens den stroom moet leveren voor de electr. verlichting van de operatiekamer en z. m. van meer vertrekken, dan wel tenten. Bij het vaststellen van de samenstelling van het medisch pers. voor het E. St. moet er dan steeds om gedacht worden daarbij een chirurg en een Röntgenoloog in te deelen. Alvorens van het E. St. af te stappen, wil ik nog even op een eigenaardigheid wijzen van het Eng. E. St. Men richt nl. op een bepaalde plaats niet een enkel E. St. op, maar een dub bel, d. w. z. 2 E. St. vlak bij elkaar gelegen. In kalme tijden, dus wanneer er weinig actie op dat deel van het front is, waarvoor het E. St. is aangewezen, wordt den eenen dag het eene E. St., den anderen dag het andere voor opname van nieuwe lijders gesloten. Dit doet men om tijd en gelegenheid te hebben de opgenomen lijders behoorlijk te kunnen behandelen. Tijdens hevige gevechten verklaart een der 2 _E. St. zich zelf voor gesloten, zoodra een bepaald aantal lijders is opgenomen, het andere neemt dan de volgende convooien op. Mobiele operatie-af deeling. De Eng. hebben aan het E. St. verbonden, wat wij zouden noemen „een mobiele operatie-afdeeling zij hebben er den naam aan gegeven van „theatre trailer", omdat de geheele inrich ting vervoerd wordt op een aanhangwagen. Aangezien met het opbreken en transporteeren van een E. St. altijd geruime tijd gemoeid is en het noodzakelijk kan zijn, de operatie-afdeeling snel langs de spoorlijn te verplaatsen, heeft men op deze wijze getracht daaraan tegemoet te komen. Op een aanhangwagen, die getrokken kan worden door een der lorries van het E. St. wordt het essentiëele van de uitrusting geladen, terwijl op de lorry vervoerd worden draagbaren, dekens, keukengerei en voedingsmiddelen voldoende voor de verpleging van 100 ernstige chirurgische gevallen gedurende 2 dagen, ver der een groote hospitaaltent en een operatietent. De verbandartikelen, instrumenten, enz. zijn gedeeltelijk gebor gen in houten kasten, elk voorzien van 4 kleine wielen en ge deeltelijk in kratten, welke laatste öf op de kasten gezet kunnen worden óf op elkaar en zoo samen een soort kast vormen. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 23