Oorspronkelijk had men alles op de wagen verpakt op planken met vakken of loketten, maar de eerst genoemde manier bleek veel practischer. Er is genoeg voorraad aanwezig voor 150 groote operaties Op de technische details niet verder ingaande, kan ik nog vermelden dat 4 man van het verplegingspersoneei met 2 man van het treinpersoneel te zamen in 10 minuten de ingepakte uitrusting kunnen opladen. groote voordeelen van deze mobiele operatie-afd- springen dadelijk in het oog. Men kan hierdoor toch ten allen tijde beschik ken over een snel verplaatsbare, goed uitgeruste operatie-gele genheid, waarvan de uitrusting op zorgvuldige wijze en doelma tig is verpakt en onmiddellijk onder alle omstandigheden gereed is voor gebruik. Ik vind deze uitvinding, waaraan de naam verbonden is van kolonel Cuthbert Wallace, zoo vernuftig en toch zoo eenvoudig dat ik haar ernstig ter overdenking aanbeveel. Ambulance-spoortreinen. Nadat het gewondenvervoer per spoor verschillende stadia had doorgemaakt als daar zijn 1 het vervoer in goederenwagens voorzien van stroo voor de lichtere gewonden en in goederen wagens met rekken, waarop draagbaren voor ernstige gekwetsten het vervoer op draagbaren in compartimenten van personen wagens, is men er eindelijk toe overgegaan speciale ambulan- cetreinen samen te stellen, bestaande uit ambulancewagens voor liggende en corridorwagens voor zittende lijders. Ue volgorde, waarin de wagens in den trein zijn geplaatst is meestal alduslocomotief met tender, rijtuig voor isoleering van patiënten, slaapwagen voor medisch en verplegend perso neel, keukenwagen, 4 of 5 eigenlijke ambulancewagens, admi nistratiewagen, tevens kantoor, wagen bevattende operatiekamer en apotheek, 4 a 5 rijtuigen voor zittende patiënten, tweede keukenwagen, slaapwagen voor het lagere personeel, goederen wagen voor de voorraden en wagen voor de wacht. Met zoo'n trein kunnen ongeveer 400 lijders tegelijk vervoerd worden. De z. g. ambulancewagens zijn wagens met een middengang met aan weerszijden rijen kooien en wel 3 boven elkaar. In deze kooien, voorzien van stalen en gewone matrassen worden de lijders te bed gebracht. In zeldzame gevallen worden de draagbaren op de kooien geplaatst bv bij een aandoening van de wervelkolom. 8 De ambulancewagens hebben wijde deuren, zoodat het in- en uitladen geen moeilijkheden aanbiedt, terwijl ruime communica tiedeuren de verbinding met de andere wagens verzekeren en doordat alle wagens een middengang hebben, is hierdoor het overzicht gemakkelijk. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 24