Onnoodig te vermelden, dat alle wagens uitstekende veeren bezitten, terwijl de trein van een Westinghouse-rem is voorzien. Toch is in dit type van treinen nog een wijziging aange bracht nl. deze In plaats van gewone rijtuigen voor zittende patiënten en ambulancewagens voor liggende in te schakelen, heeft men alleen ambulancewagens ingeschakeld, die echter zoowel voor liggende als zittende lijders gebruikt kunnen worden door de middelste rij kooien op te slaan, waardoor de onderste als sopha kan dienen. Op deze wijze wordt de beschikbare ruimte het meest econo misch gebruikt, doordat geen leege plaatsen voor zittend, noch voor liggend te transporteeren lijders onbenut blijven. Het personeel bestaat uit 2 doktoren, 3 of 4 pleegzusters en verder uit de noodige hospitaalsoldaten, koks, enz. Gedurende het eerste uur na het vertrek heeft de geheele medische staf volop werk, maar daarna vallen bijna alle patiën ten, ook de zittende, in slaap tengevolge van de kalmte, die over hen komt door de zekerheid, dat de ellende van het slagveld nu werkelijk achter den rug is. Wanneer de reis niet buitengewoon lang is, blijft al het per soneel gedurende de geheele reis op wacht; zijn de lijders uit geladen, dan wordt de trein en alles gereinigd en worden de voorraden aangevuld en eerst gedurende de terugreis breekt de tijd aan, waarop het personeel behoorlijk rust kan nemen. De snelheid is 12 mijl of 20 K. M. per uur. Ten slotte wil ik, alvorens te eindigen nog mededeelen, dat wij sedert eenigen tijd bij de S. S. beschikken over 17 gr. en 19 kleine R. Kruis-wagens, die zeer doelmatig zijn ingericht. De inrichting van een groote wagen is aldus Zij bestaat uit 3 compartimenten, die in elkaar loopen. In elk compartiment zijn aan weerszijden van de middengang 2 stalen veldbedden boven elkaar geplaatst op veerende ijzeren muurar- men, die tegen den wand geklapt kunnen worden. De wagen biedt plaats voor 12 liggend te vervoeren patiënten. Door het wegnemen van een of meer veldbedden en het plaatsen van stoelen, die daarvoor speciaal gemaakt zijn, kan men in dezelfde wagen ook zittende lijders vervoeren. Verder is aanwezig een onderzoekbank, een operatietafel en instrumententafels, zoodat door het wegklappen der veldbedden een der compartimenten als operatie- of verbandkamer kan wor den ingericht. Moet de wagen als zoodanig dienst doen dan wordt zij uitgerangeerd. Ook vindt men er een groote kast met vei bandartikelen en een kleinere met geneesmiddelen en instrumenten. Ten slotte bevinden zich erin 2 closets met waschgelegenheden en ontbre ken ook de electrische fans niet, terwijl de wagen electrisch verlicht kan worden. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 25