geweten aan het ontstaan eener nieuwe grondstelling, nl. dat de legerverpleging een harmonisch onderdeel moet voormen van de volksvoedings-organisatie. In vredestijd spreekt de waarheid hiervan slechts in enkele ongunstige gevallen, maar in den wereldoorlog is zij bewezen, terwijl de grondstelling het duide lijkst naar voren getreden is bij de landen, die geheel van de buitenwereld waren geïsoleerd. D. kwam in dit geval te verkeeren, toen Eng. in Aug. '14 deelnam aan de worsteling om de econ. suprematie. De beruchte hongerblokkade, die krachtig medegewerkt heeft aan de onder voeding en aan den geboortenterugloop, die de revolutie heeft teweeg gebracht, waardoor weer de econ. en ten slotte de mil. ineenstorting werden bewerkstelligd, de hongerblokkade heeft aangetoond, dat de legerverpleging behoort te zijn een onderdeel van de huishouding der volksvoeding. Bij het uitbreken van den oorlog stond D. er econ. zeer goed voor. Het land was mil. en financieel voorbereid, maar vooreen langdurigen oorlog zeer onvoldoende in „economischen zin. De leer had nl. ingang gevonden, dat een moderne oorlog onmoge lijk van langen duur kon zijn, omdat de bijna geperfectionneerde cultuur der volkeren en vooral het fijndradige net van inter- nationaal-econ. belangen en verhoudingen een langdurigen oorlog niet zouden toelaten. Merkwaardig is hier de tegenstelling in het oordeel van twee rijkbegaafde mannen. Moltke verklaarde in 1890: „Wenn dieser Krieg, der schon mehr als 10 Jahre als ein Damoklesschwert zu unsern Hauptern schwebt,wenn dieser Krieg zum Ausbruch kommt,so ist seine Daüer wie sein Ende nicht abzusehen. Es kann ein 7 jahriger, es kann ein 30 jahriger Krieg werden Schlieffen huldigde de meening: „Lange sich hinschleppende Kriege sind zu einer Zeit unmöglich, wo die Existenz der Nation auf einen ununterbrochenen Fortgang des Handels und der Industrie gegründet ist, und durch eine rasche F.ntscheidung das zum Stilstand gebrachte Raderwerk wieder in Lauf gebracht werden muss Aan deze overwegingen van Schlieffen paarden de deskundigen de „militaire", die, op grond van de groote uitwerking der mo derne wapenen, met als gevolg een snel verbruik der strijdkrach ten, een oorlog van langen duur uitsloten. De D. Gen. Staf bereidde zich niet voor op een langdurigen oorlog en zette hier mede, zooals achteraf is gebleken, alles op één kaart. Hierdoor wordt tevens verklaard, dat de voedselvoorziening, waarmede het leger stond of viel, zooals zal blijken, eerst in '16, meer syste matisch werd georganiseerd. Toen was het te laat! Ludendorff zegt zelf: „Ich tat das erste Mal im Sommer '17 einen tiefen Einblick in diese Verhaitnisse (voedingstoestand van het volk) und war erschrocken." 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1921 | | pagina 27